Maroko zadrželo strůjce útoků z Madridu

gaz
29. 1. 2008 9:20
Jde o průlom v marocké justici

Rabat - Maroko zadrželo domnělého hlavního organizátora útoků na madridské vlaky z jara 2004, Maročana Abdelilaha Hríze. Teď ho vyslýchá policie v Casablance.

Podle španělského listu El País se v případě marocké justice jedná o průlom. Rabat se dosud nikdy neodhodlal soudit vlastního občana za zločiny spáchané na půdě cizí země.

"Maroko běžně nevydává své občany. Aby mohl být souzen, španělský soudce nechal poslat porcesní dokumenty tam," řekl CNN+ soudce Baltasar Garzón.

Španělsko a Maroko nemají podepsanou extradiční smlouvu. Hríz, který se do Maroka dostal přes Barcelonu a Turecko a dosud se pohyboval na svobodě, tak bude souzen v marockém Rabatu.

Kalhoty a hřeben

Mezi důkazy, které španělská justice o vině Hríze shromáždila, zaujímají přední místo kalhoty a hřeben, na nichž byly nalezeny jeho genetické stopy.

V říjnu španělský soud za madridské útoky odsoudil 21 lidí a 3 osvobodil.
V říjnu španělský soud za madridské útoky odsoudil 21 lidí a 3 osvobodil. | Foto: Reuters

Kalhoty se našly na farmě, kde atentátníci připravovali bomby. Hřeben byl v domě, ve kterém se sedm hlavních podezřelých 3. dubna 2004 vyhodilo do povětří.

Hríz tvrdí, že je nevinný.

"Ve Španělsku jsem neudělal nic zlého, nebyl jsem tam," řekl Maročan El Paísu. Podle Hríze nemůže být nalezená DNA jeho.  

Při bombových útocích 11. března 2004 na čtyři madridské vlaky zahynulo 191 lidí a dalších 1856 bylo zraněno. V říjnu španělský soud za madridské útoky odsoudil 21 lidí a 3 osvobodil.

Čtěte také:
Madridští atentátníci zahájili hladovku
Atentátníci z Madridu dostali statisíce let
 

 

Právě se děje

Další zprávy