reklama
 
 

Maročanka se zabila, nechtěla za muže devianta

15. 3. 2012 17:14
Z Amíny Filálíové se stává symbol změn. Aktivisté usilují o revizi sporného zákonu

Rabat - Turisty oblíbené zemi v severozápadním cípu Afriky se arabské revoluce zatím vyhýbají. Stejně jako v ostatních islámských zemích ale i tady lidsko-právní aktivisté využívají sociální sítě jako platformu, pomocí které usilují o změny.

Spuštění kampaně na Facebooku a Twitteru zapříčinil případ šestnáctileté Amíny Filálíové, která o víkendu spáchala sebevraždu. Byla totiž donucená provdat se za muže, který ji před rokem znásilnil.

Důvod? Marocký zákon č. 475 umožňuje násilníkům utéct před spravedlností, pokud se ožení s obětí, a vrátí tak rodině postižené čest. Tradiční pravidlo platí ve více blízkovýchodních zemích.

Tradice

"Šestnáctiletá Amína byla zneužita hned třikrát, nejdříve deviantem, pak tradicí a nakonec zákonem č. 475," postěžovala si na Twitteru aktivistka Abadíla Máelajníneová.

Jak napsala agentura AP, sňatek jako řešení sporu mezi viníkem a rodinou Amíny navrhoval od začátku soudního procesu sám soudce.

"Neděje se to často," vysvětlil AP Abdelazíz Nouaydí z Asociace pro právní reformy s tím, že znásilněné ženy sňatky s násilníky předcházejí skandálu.

"Roky žádáme, aby zákon č. 475 byl zrušen. Umožňuje deviantům, aby se vyhnuli spravedlnosti," doplnila Fouzia Assouliová z Demokratické ligy pro ženská práva.

Maroko novelizovalo rodinné právo v roce 2004. Podle aktivistů je ale stále co zlepšovat.

Manželovi Amíny hrozil v případě usvědčení trest mezi 10 a 20 lety vězení, protože dívce bylo v době znásilnění teprve patnáct.

Facebooková stránka "My všichni jsme Amína Filálíová" si získala během prvních pár dní tisíce příznivců.

autor: Zahraničí | 15. 3. 2012 17:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama