Maročan dostal za 11. září 15 let

man, Reuters
8. 1. 2007 20:24
Hamburk - Německý soud poslal Maročana Muníra Mutasádika do vězení. Připsal mu podíl na masové vraždě. Napomáhal atentátníkům z 11. září.
Mutasádik neprojevoval před soudem příliš emocí
Mutasádik neprojevoval před soudem příliš emocí | Foto: Reuters

Soud vyměřil v pondělí večer obžalovanému maximální výši trestu, a zcela tak vyhověl návrhu státního zástupce. Jde o zatím poslední kapitolu ve zdlouhavém Mutasádikově procesu.

Hamburský soud ho už v roce v roce 2003 poslal na patnáct let do vězení za podíl na vraždě tří tisíc lidí, když teroristé zaútočili 11. září na World Trade Center. Později nicméně tribunál vyhověl jeho odvolání a osvobodil ho.

Poté byl v dalším procesu odsouzen k šesti letům vězení za členství v teroristické organizaci, ale díky rozhodnutí Ústavního soudu vyšel znovu na svobodu v únoru loňského roku.

Jeho obhájci stavěli na tom, že dvaatřicetiletý Maročan - i přes přátelství s atentátníkem z 11. září Muhammadem Attou - nevěděl nic o plánech útoků a tudíž se na nich ani nijak nepodílel.

Zvrat v procesu

Soudce nejvyššího soudu Klaus Tolksdorf však loni v listopadu rozhodl, že Munír Mutasádik jednoznačně věděl, že jeho přátelé z Hamburku chystali teroristické útoky ve Spojených státech s pomocí unesených letadel.

Nařídil proto nový proces, v němž by měl být vynesen přísnější trest, což se také dnes stalo.

Právě hamburská buňka Al-Káidy připravila a zorganizovala útoky na newyorské Světové obchodní centrum a washingtonský Pentagon. Jak úzké vazby na ni Mutasádik měl a jak moc byl zapojen do příprav atentátů, bylo jádrem soudního procesu.

Mutasádik je jedním z mála, kterého se v souvislosti s přípravou teroristických útoků z 11. září 2001 podařilo dostat před soud.

Jediným právoplatně odsouzeným byl dosud Zacarias Moussaoui, který loni v USA dostal doživotní trest.

Z fotbalisty fundamentalistou

Obžaloba pracovala s argumentem, že Maročan se staral o bankovní konta tří z devatenácti atentátníků a měl přehled o stavech jejich účtů.

Jasné je pouze to, že nějaké kontakty s Al-Káidou měl. Navštívil Afghánistán v době, kdy tam vládlo hnutí Taliban a Usáma bin Ládin nerušeně "provozoval" své výcvikové tábory.

Hamburský soud vynáší svůj verdikt
Hamburský soud vynáší svůj verdikt | Foto: Reuters

Do Německa přišel poprvé v roce 1993 a začal se učit němčinu ve vestfálském Münsteru.

Podle všeho tehdy ještě nebyl islámským fundamentalistou. Hrál dobře fotbal a byl nejlepším střelcem místního amatérského týmu.

Jeho posun k radikalismu zřejmě nastal až v Hamburku, kde začal studovat a také navštěvovat mešitu al-Kuds, kde se scházeli muslimové názorově blízcí Bin Ládinovi.

Na hamburském letišti nicméně pracoval jako uklizeč a prošel i bezpečnostní prověrkou, takže se mohl pohybovat i v zavazadlových prostorách a v letadlech na startovací dráze.

Mutasádik má dvě děti s manželkou, která pochází z Běloruska. Tvrdí, že je nevinný a z Německa se chce vrátit domů do Maroka.

 

Právě se děje

Další zprávy