Vojáci Kyjeva nevěří nikomu. Zatčené odmítají vydat policii

Zahraničí Matt Robinson, Reuters, Zahraničí
12. 5. 2014 13:00
Reportáž z check-pointu ukrajinské armády na silnici do města Mariupol na východě země.
Check-point v Mariupolu.
Check-point v Mariupolu. | Foto: Reuters

Mariupol - Ve stínu stromu dřepí dva muži. Před jejich moskvičem leží balíky s volebními lístky, které údajně padělali. Jejich vůz zastavili ukrajinští vojáci na příjezdové silnici k přístavnímu městu Mariupol na jihovýchodě země, ovládaném separatisty.

Zadržení padělatelé v Mariupolu.
Zadržení padělatelé v Mariupolu. | Foto: Reuters

"Takhle to udělali na Krymu," tvrdí Timofej Rudjak, ukrajinský důstojník, kterého stejně jako ostatní vojáky vyslala vláda v Kyjevě, aby v průmyslové základně Ukrajiny znovu nastolili pořádek.

Pětatřicetiletý Rudjak říká, že několik stovek volebních lístků v bílém papíře zabavili jen hodinu poté, co začalo referendum. Voliči v něm měli odpovědět na otázku, zda podporují - Kyjevem neuznanou - administrativu Doněcké lidové republiky.

Na takřka všech volebních lístcích stálo "ano". Jak ukrajinská vláda, tak Západ dopředu oznámily, že referendum ani jeho výsledky neuznají, protože se koná za stejných podmínek jako březnové hlasování na Krymu. Právě na základě referenda Moskva poloostrov anektovala.

"Nevěříme jim"

Jestli jsou balíky u silnice Mariupolu skutečně padělky, nebo ne, není jasné. Autor tohoto textu při zabavování hlasovacích lístků nebyl a nesměl ani promluvit se zadrženými.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

Ať už je ale pravda jakákoli – zákaz promluvit s druhou stranou i armádní check-point na příjezdové cestě k půlmilionovému městu ukazují nebezpečné zhroucení pořádku a důvěry, které může Ukrajinu zavést až na pokraj občanské války.

Na místo přijíždí čtveřice policistů a chce si muže odvézt. Vojáci ze 72. mechanizované brigády - kteří mezi sebou hovoří ukrajinsky, ale s policisty rusky - jim k tomu odmítají dát svůj souhlas. Po ostré výměně názorů a několika telefonních hovorech přes mobil policisté odjíždějí.

"Nevěříme jim," říká Rudjak. "Když po nás takzvaní mírumilovní občané střílejí s policejní ochranou, jak bychom jim mohli dále důvěřovat?" ptá se.

Kdo je kdo?

O malou chvíli později vojáci náhle zbystří a sevřou pevně samopaly. Ukazují na bílou, neoznačenou dodávku, která se blíží ke kontrolnímu stanovišti.

Dveře dodávky se otevřou. Uvnitř vozu se ježí hlavně zbraní. Třímají je maskovaní muži v dosti nesourodých černých uniformách bez insignií, někteří na sobě mají tenisky a maskovací kalhoty.

Oznamují, že jsou členové Národní gardy, operující ve službách ministerstva vnitra. Jeden odkudsi vytáhne želízka a chce domnělé padělatele volebních lístků odvést, vojáci mu v tom ale znovu zabrání.

Podvolí se teprve naléhání dvou mužů v civilu, kteří vytáhnou průkazky ukrajinské tajné služby SBU. Průkazní materiál je ještě předtím nafocen a natočen na video. Pak ukrajinští vojáci balíky s volebními lístky zapálí.

Bezpečnostní síly v Doněcké a Luhanské oblasti, kde má značná část tamější šestiapůlmilionové populace jako rodný jazyk ruštinu, jsou plné vzájemného podezřívání. Jejich příslušníci si museli velmi rychle vybrat, na kterou stranu barikády se postaví.

Útok v Mariupolu

Policisté v regionu proslulém těžbou uhlí a výrobou oceli zvolili cestu nejmenšího odporu. Jsou to v prvé řadě oni, kdo čelí ozbrojencům a rozlícenému davu, který požaduje, aby se oblast sousedící s Ruskem odtrhla od Kyjeva.

Někteří bez okolků zběhli, a umožnili tak vznik bezpečnostního vakua, jež rychle zaplnili proruští ozbrojenci. Pod tlakem je i Národní garda - dennodenně je konfrontována se separatisty, kteří obsazují nejen veřejné budovy, ale i kasárna.

V Mariupolu, druhém největším městě samozvané Doněcké lidové republiky, propuklo násilí v pátek, když armáda zahájila z vojenských transportérů palbu na policejní stanici, obsazenou proruskými ozbrojenci.

O tom, že se policie angažuje na straně separatistů, svědčí i mrtvé tělo jedné z obětí, které po palbě ukrajinských vojáků zůstaly ležet na dlažbě. Při střelbě zahynulo sedm až dvacet osob, podle toho, čí výpovědi člověk věří.

Pohrdání Kyjevem

Právě o útoku v Mariupolu rozhořčeně hovořili mnozí z mariupolských obyvatel, kteří se v neděli zúčastnili referenda. Právě tihle lidé odpovídali na otázku na hlasovacím lístku "ano". Aby zpřetrhali pouta s Kyjevem. Přitom jim vůbec nebylo jasné, pro co vlastně hlasují – jestli pro autonomii, nezávislost, či připojení k Rusku.

Ukrajinský voják v Mariupolu.
Ukrajinský voják v Mariupolu. | Foto: Reuters

Všichni ale byli zajedno v tom, že novou ukrajinskou vládou z duše pohrdají, neboť se podle nich dostala k moci stejným způsobem jako prezident Viktor Janukovyč, podporovaný Moskvou.

Na centrálním mariupolském náměstí hasí hasiči oheň, jehož plameny stále olizují okenní rámy na radnici, byť ji proruští ozbrojenci a aktivisté opustili už v pátek a následně zapálili.

Zahraničnímu fotografovi pózuje žena na jehlových podpatcích, v policejní blůze a s chirurgickou rouškou na obličeji, na rukou má želízka. Surrealistický okamžik, jenž čím dál víc odpovídá realitě města, v němž se veškerá moc vymyká kontrole.

Hlasovací lístky pro referendum v Doněcku.
Hlasovací lístky pro referendum v Doněcku. | Foto: Reuters

Místní média právě hlásí (což agentura Reuters nemůže potvrdit ani vyvrátit), že velitel místní policie Valerij Andryščuk byl oběšen ozbrojenci v parku na severu města poté, co jej samozvaný lidový soud odsoudil k smrti.

Bude válka

Zdejší koncern, zčásti kontrolovaný nejbohatším mužem Ukrajiny Rinatem Achmetovem, oznámil, že v Mariupolu vytvořil vlastní milici, tvořenou ocelářskými dělníky. A vyzval Kyjev, aby svou armádu z města stáhl.

I Denis Pušilin, vůdce separatistů v Doněcku, prohlašuje, že oblast si vytvoří vlastní bezpečnostní síly, jen co budou vyhlášeny konečné výsledky referenda. Ukrajinští vojáci pak budou označeni za okupanty.

Ukrajinský důstojník Rudjak na silnici k Mariupolu právě sleduje, jak se k jeho check-pointu blíží černý vůz s náhonem na všechna čtyři kola. Jeho vojáci na něj namíří své zbraně, protože vůz přijel bez poznávací značky.

Řidič pak ale podle všeho zmáčkl jakési tlačítko a poznávací značka se sklopila tak, že je vidět, že vůz je registrován ve Lvově. Městě na západě země, které je baštou ukrajinských nacionalistů.

"To není moudré cestovat tady s takovouhle poznávací značkou," říká Rudjak. Je přesvědčen, že pomsta za zadržení mužů s hlasovacími lístky přijde rychle. "Dnes večer budeme mít návštěvu. Bude válka."

 

Právě se děje

Další zprávy