Maria strhla lavinu. Našlo se další dítě bez identity

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 11. 2013 9:51
Prokuratura v řecké Soluni prověřuje šest podezřelých případů.
Nalezená dívka na policejní fotografii.
Nalezená dívka na policejní fotografii. | Foto: Reuters

Soluň - Řecké úřady obvinily další romský pár z únosu dítěte. Nařízené testy DNA totiž odhalily, že čtyřletá dívenka, jež vydával za svou, není jeho.

Další případ neoprávněné péče o cizího potomka v Soluni je výsledkem prověřování poporodních záznamů, které řecké úřady nařídily v souvislosti s ostře sledovaným případem malé Marii.

Tu policie našla v romské osadě a s pomocí Interpolu několik dní pátrala po jejích skutečných rodičích. Ti se nakonec sami přihlásili, hrozí jim vězení.

Šlo o bulharské Romy, kteří si podle svých slov péči o další dceru nemohli dovolit.

Také zatím poslední odhalení podvodníci, kteří vychovávají další dvě děti, tvrdí, že jim dívku dal jiný romský pár, protože se o ni nedokázal postarat. Než policisté zjistí její skutečnou totožnost, zůstane holčička v péči aténské charity Úsměv dítěte - u stejné organizace jako Maria.

Zdaleka nemusí jít o poslední případ - soluňská prokuratura prozradila agentuře AFP, že vyšetřuje šest podezřelých případů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy