Maratonci v Londýně a Hamburku drželi minutu ticha

Závody v Londýně a Hamburku provázela pieta za oběti bostonského atentátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Hamburk - Londýnský maraton se kvůli výbuchům v Bostonu konal za zpřísněných bezpečnostních opatření a zároveň začal pietním aktem k uctění památky jejich obětí.

Startu předcházela půlminuta ticha, množství běžců se vydalo na trať s černými páskami na rukou.

Také v Hamburku drželi účastníci maratonu minutu ticha. V průběhu závodu pak způsobil menší rozruch nález podezřelého balíčku na nástupišti v metru, ukázalo se ale, že jde o prázdnou kartonovou krabici od bot.

Vítězi londýnského maratonu se stali Etiopan Tsegaye Kebede a Keňanka Priscah Jeptoová.

Kebede zopakoval triumf z roku 2010, kdy byl ale téměř o minutu rychlejší. Tentokrát zvítězil za 2:06:04 a na dálku prohrál souboj s vítězem hamburského maratonu v Hamburku Keňanem Eliudem Kipchogem, který v německém městě stanovil nový traťový rekord 2:05:30.

Šestadvacetiletý Kebede na posledním kilometru předběhl unaveného vítěze z roku 2011 Emmanuela Mutaie z Keni a vybojoval prémii 55 tisíc dolarů.

Dozvuky bostonského maratonu: Teror skončil, policisté dopadli Džochara Carnajeva

Třetí skončil jeho krajan Ayele Abshero, obhájce prvenství Wilson Kipsang z Keni skončil pátý před olympijským vítězem Stephenem Kiprotichem z Ugandy.

Jeptoová se po třetím místě v loňském ročníku a stříbru z olympijského závodu dočkala v britské metropoli premiérového vítězství. Čas 2:20:15 hodiny znamená pro osmadvacetiletou běžkyni vedení v letošních světových tabulkách.

Druhá doběhla mistryně světa a krajanka Edna Kiplagatová před Jukiko Akabaovou z Japonska. S více než čtvrthodinovou ztrátou dokončila závod olympijská vítězka Tiki Gelanaová z Etiopie, jež na patnáctém kilometru upadla po kolizi s účastníkem závodu vozíčkářů.