Mimořádná zpráva

Maratonci v Londýně a Hamburku drželi minutu ticha

ČTK ČTK
21. 4. 2013 15:03
Závody v Londýně a Hamburku provázela pieta za oběti bostonského atentátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Hamburk - Londýnský maraton se kvůli výbuchům v Bostonu konal za zpřísněných bezpečnostních opatření a zároveň začal pietním aktem k uctění památky jejich obětí.

Startu předcházela půlminuta ticha, množství běžců se vydalo na trať s černými páskami na rukou.

Také v Hamburku drželi účastníci maratonu minutu ticha. V průběhu závodu pak způsobil menší rozruch nález podezřelého balíčku na nástupišti v metru, ukázalo se ale, že jde o prázdnou kartonovou krabici od bot.

Vítězi londýnského maratonu se stali Etiopan Tsegaye Kebede a Keňanka Priscah Jeptoová.

Kebede zopakoval triumf z roku 2010, kdy byl ale téměř o minutu rychlejší. Tentokrát zvítězil za 2:06:04 a na dálku prohrál souboj s vítězem hamburského maratonu v Hamburku Keňanem Eliudem Kipchogem, který v německém městě stanovil nový traťový rekord 2:05:30.

Šestadvacetiletý Kebede na posledním kilometru předběhl unaveného vítěze z roku 2011 Emmanuela Mutaie z Keni a vybojoval prémii 55 tisíc dolarů.

Dozvuky bostonského maratonu: Teror skončil, policisté dopadli Džochara Carnajeva

Třetí skončil jeho krajan Ayele Abshero, obhájce prvenství Wilson Kipsang z Keni skončil pátý před olympijským vítězem Stephenem Kiprotichem z Ugandy.

Jeptoová se po třetím místě v loňském ročníku a stříbru z olympijského závodu dočkala v britské metropoli premiérového vítězství. Čas 2:20:15 hodiny znamená pro osmadvacetiletou běžkyni vedení v letošních světových tabulkách.

Druhá doběhla mistryně světa a krajanka Edna Kiplagatová před Jukiko Akabaovou z Japonska. S více než čtvrthodinovou ztrátou dokončila závod olympijská vítězka Tiki Gelanaová z Etiopie, jež na patnáctém kilometru upadla po kolizi s účastníkem závodu vozíčkářů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy