Manningová nechce vypovídat před velkou porotou. Nemám ráda utajování, zdůvodnila to

ČTK ČTK
13. 5. 2019 10:47
Američanka Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné americké armádní a diplomatické dokumenty, nechce ve čtvrtek vypovídat před velkou porotou o spolupráci se zakladatelem zmíněného portálu Julianem Assangeem. Prohlásila to v nedělním rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN.
Chelsea Manningová.
Chelsea Manningová. | Foto: Reuters

Za odmítnutí vypovídat Manningové hrozí další uvěznění. Kvůli stejnému skutku strávila za mřížemi dva měsíce, propuštěna byla minulý týden ve čtvrtek.

"Chystám se to odmítnout," řekla Manningová. Zdůvodnila to tím, že slyšení před touto velkou porotou stejně jako před jinými považuje za nepatřičné kvůli utajování informací. "Nemám ráda utajování," dodala.

Na dotaz, zda bude do konce týdne opět poslána za mříže, odpověděla, že to bude záviset na tom, zda se jí podaří uspět se žádostí o zrušení obsílky. Manningová přitom strávila za mřížemi 62 dní poté, co již jednou před velkou porotou v případu WikiLeaks odmítla vypovídat. Manningová se hájila tím, že odepření výpovědi je její ústavní právo.

Velká porota na žádost prokuratury prověřuje, zda je možné stíhání Assangea rozšířit. Nyní v USA čelí obviněním v souvislosti se zveřejněním utajovaných informací na serveru WikiLeaks, za což mu hrozí několikaleté vězení. O jeho vydání do USA rozhodnou britské soudy.

Bradley Manning serveru WikiLeaks v roce 2010 předal 470 tisíc bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250 tisíc tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku. Za vyzrazení důvěrných informací byl v roce 2013 odsouzen k 35 rokům vězení. Za mřížemi nastoupil cestu ke změně pohlaví a po čtyřech letech byl jako Chelsea Manningová propuštěn.

Video: Nudící se Assange se na ambasádě pokouší o jízdu na skateboardu 

Ekvádor hledal řešení pro případ Assange. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy