Manažeři vyhráli, od firem dostávají víc než stát

Václav Viták
1. 9. 2011 22:00
V mnoha případech firmy zaplatí více i za lobbing
Logo eBay (ilustrační foto).
Logo eBay (ilustrační foto). | Foto: eBay

Washington - Generální ředitelé pětadvaceti největších amerických korporací inkasovali loni na odměnách více, než jejich společnosti zaplatily na daních z příjmu do federální pokladny.

Ve středeční zprávě amerického Institutu politických studií (Institute for Policy Studies, IPS), který analyzoval finanční uzávěrky stovky největších veřejně obchodovaných firem v USA, se dále konstatuje, že mnohé z nich také vydají více na lobbing, než zaplatí na daních.

Téměř každá velká americká korporace navíc využívá nejrůznějších účetních machinací a právních kliček k tomu, aby pravidelně získávala daňové úlevy v řádech stovek milionů dolarů.

Generální ředitel Bank of New York Mellon například vydělal v roce 2010 19,4 milionu dolarů, jeho firma ale získala daňové úlevy ve výši 670 milionů dolarů.

James Dolan, šéf televizní stanice Cablevision, si přišel loni na 13,2 milionu dolarů. Společnost si však mohla z daní odepsat 131 milionů dolarů.

Firmě eBay, jejíž generální ředitel John Donahoe vydělal v loňském roce 12,4 milionu dolarů, bylo vráceno z daní rovněž 131 milionů.

IPS také konstatuje, že se neustále rozevírají nůžky mezi platy špičkových manažerů a průměrnou mzdou.

Jestliže v roce 2009 brali firemní bossové 263krát více, než činila průměrná mzda, pak loni to již bylo 325krát více.

Nespravedlivá distribuce

Zpráva Institutu politických studií přilévá olej do ohně zuřivé debaty o nespravedlivé distribuci bohatství v USA a zpochybňuje důvěryhodnost kapitánů amerického průmyslu, kteří si stěžují za hlasitého přizvukování Republikánské strany, že americké firemní daně jsou příliš vysoké.

Elijah Cummings, vlivný demokrat ve Sněmovně reprezentantů, například po přečtení této studie napsal republikánu Darrellu Issovi, předsedovi sněmovního výboru pro dohled a vládní reformu, oficiální dopis, v němž ho vyzval, aby zahájil slyšení ohledně platů amerických generálních manažerů.

Cummings, jenž je členem zmíněného výboru, chce touto cestou zjistit, "do jaké míry problémy s (neobhajitelně vysokými) platy generálních manažerů, které vedly (před několika lety) k ekonomické krizi, přetrvávají dodnes".

Tento demokrat žádá také "podrobný rozbor toho, proč platy kapitánů průmyslu a zisky jejich korporací rostou raketovým tempem, zatímco platy zaměstnanců stagnují a nezaměstnanost zůstává nepřijatelně vysoká".

Nesprávná metodologie

Některé společnosti zmíněné ve zprávě myšlenkového trustu IPS, který je podle agentury Reuters spíše levicově orientovaný, se ostře ohradily proti jím uváděným datům s tím, že používá nevhodnou metodologii.

Americké korporace jsou proslulé svou schopností vyhýbat se daním (ilustrační foto).
Americké korporace jsou proslulé svou schopností vyhýbat se daním (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Kritizovaly především skutečnost, že institut při sestavování studie srovnával platy ředitelů jen s výší daní placených na federální úrovni, nebral však v úvahu daně odváděné na úrovni jednotlivých států americké unie ani daně placené v zahraničí a už vůbec nepřihlížel k odloženým daním, které mohou být často mnohem vyšší než daně v konkrétním zdaňovacím období skutečně zaplacené.

Firma eBay například zprávu IPS označila za "nepřesnou" a sdělila, že v roce 2010 zaplatila globálně na daních 646 milionů dolarů, "z toho většinu ve Spojených státech".

Společnost Boeing se brání, že za rok 2010 nezaplatila 13 milionů dolarů, jak uvádí IPS, ale 360 milionů.

Úleva na daních ve výši 371 milionů, kterou získala za minulý rok, představuje podle slov jejího mluvčího ve skutečnosti daňové přeplatky z minulých let, které jí vláda touto cestou vrátila.

V každém případě však platí, že přeplácení manažerů je v USA trvalým problémem a v minulosti už několikrát přivedlo ke krachu i některé velké korporace, například Enron nebo WorldCom.

 

Právě se děje

Další zprávy