Máme síly na třetí válku, tvrdí Američané

Lenka Málková
23. 3. 2007 10:40
Washington - Musíme zvětšit armádu, žádal americký prezident Bush. Ministr obrany to nevidí tak černě. Už nyní jsme schopni vést třetí válku, tvrdí.

Debaty o tom, kam by - po Iráku a Afghánistánu - mohly americké jednotky zamířit, ale nejsou aktuální.

Situace v armádě houstne

Čtyři roky po startu irácké invaze se mezi vysokými vojenskými úředníky objevuje první náznak nespokojenosti a napětí. Americké armádě chybí peníze.

V obtížné situaci se ocitl i ministr obrany Robert Gates, kterého prezident Bush tlačí k navýšení počtu vojáků.

"Potřebujeme nově nastavit naše vojenské síly," řekl v prosinci Bush v rozhovoru pro deník Washington Post.

Bushova administrativa přitom s nárůstem počtu vojáků dlouhodobě nesouhlasila. Naposledy se proti němu postavila loni v létě.

Další miliardy potřebujeme

Poměry se však změnily. Vláda je pro, ale demokraty ovládanému Kongresu se další vojenské výdaje nelíbí.

Již týdny tak jedná o sto miliardách, které mají zvýšit akceschopnost americké armády a ministr se je snaží přesvědčit o potřebnosti další finanční pomoci.

"Nepřátelé si nesmí myslet, že Spojené státy nejsou dostatečně silné," prohlásil Gates. Dodal však, že "schopnost ubránit se přes své závazky v Iráku a Afghánistánu zůstává stále vysoká a každý nepřítel si toho musí být vědom."

Přestože konec irácká mise je stále v nedohlednu, Washington se už připravuje na dalši.
Přestože konec irácká mise je stále v nedohlednu, Washington se už připravuje na dalši. | Foto: Reuters

Největší výdaje...

Pokud bude Kongres pro, budou Irák a Afghánistán stát americké daňové poplatníky příští rok o padesát procent víc, než byl původní plán. A nejvíc od začátku irácké války v roce 2003.

V opačném případě bude muset armáda pozastavit výcvik rezervistů a vojáků směřujících na mise do Iráku a Afghánistánu, či zbrzdit údržbu armádních strojů.

V současnosti je v armádě 507 tisíc vojáků v aktivní službě, což je o pětadvacet tisíc víc než v roce 2001.

Velení armády však k tomuto nárůstu chce přidat dalších čtyřicet tisíc. Každých deset tisíc vojáků navíc přitom stojí 1,2 miliardy dolarů ročně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy