Překvapivý vítěz nad pandemií: Vietnamský přístup může inspirovat další země

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 5. 2020 17:28
Ve Vietnamu žije 96 milionů lidí a komunistický stát má společnou hranici s Čínou, odkud se rozšířil nový koronavirus. Na konci dubna přesto Vietnam ohlásil obrovský úspěch: měl už jen necelé tři stovky nakažených.
Vietnam uvolňuje přísnou karanténu.
Vietnam uvolňuje přísnou karanténu. | Foto: Reuters

Vietnamu se povedlo to, co mnoha bohatším a vyspělejším zemím ne. Už dva týdny ve Vietnamu nikdo na koronavirus nezemřel, nedošlo ani k žádné nové domácí nákaze. Minulý týden začala vietnamská vláda uvolňovat karanténu. "Máme pandemii v podstatě pod kontrolou," prohlásil před pár dny premiér Nguyen Xuan Phuc.

Asijská země sklízí úspěchy ve chvíli, kdy třeba ve Spojených státech bilance mrtvých znovu stoupá. Ve středu počet lidí, kteří v USA zemřeli na nemoc covid-19, překonal počet padlých amerických vojáků ve vietnamské válce. Shodou okolností tahle připomínka přišla skoro na den přesně na 45. výročí konce tohoto konfliktu. 

Vietnam se tak zařadil mezi státy, jako je například Nový Zéland, kterému se tento týden také podařilo koronavirus eliminovat, nebo Jižní Korea. Jenže Vietnam je v porovnání s těmito státy mnohem chudší a větší.

V zemi žije 96 milionů obyvatel, má pozemní hranici s Čínou a jeho území je protáhlé - na rozdíl třeba od Hongkongu nebo Islandu - a není ani technologickou velmocí jako Jižní Korea nebo Tchaj-wan. Podle odborníků Vietnam dokázal rychle zareagovat a hlavně začal rychle testovat.

Rychlejší reakce než WHO

Bylo krátce po čínském Novém roce, v druhé polovině ledna, když se ve Vietnamu objevily první případy nákazy koronavirem. Vietnamská vláda jednala okamžitě. Ještě v lednu vyzvala soukromé firmy k vývoji testovacích sad. Právě masové testování stojí za úspěšným bojem, podobně jako třeba v Jižní Koreji.

Na začátku byly ve Vietnamu tři laboratoře, které prováděly testování. V dubnu už jich bylo 112. Na jednu odhalenou infekci je teď provedeno téměř 800 testů. Už v dubnu překročil počet testů počet nakažených pacientů i těch, kteří byli v karanténě.

Kromě toho ale taky vietnamská vláda okamžitě zastavila zahraniční letecké linky a nařídila dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo překročili hranici. Tohle opatření zavedl Vietnam ještě dřív, než jej doporučovala WHO. Vláda také uzavřela školy, obchody nebo hotely. Úřady uvalovaly přísnou karanténu na všechny budovy, ve kterých se objevilo podezření na nákazu.

V polovině března bylo ve Vietnamu povinné nosit na veřejnosti roušky.

Když vláda nelže

Vietnam je komunistická země a omezování osobní svobody je jednodušší než pro vlády v demokratických zemích. Autoritářský režim může být podle odborníků pro zvládnutí pandemie výhodou. "Je organizovaný. Může udělat celostátní politická rozhodnutí, která se rychle a efektivně přijímají," vysvětlil například ředitel oxfrodského výzkumu v Ho Či Minově Městě Guy Thwaites. I jeho výzkumné středisko testy provádí.

V případě komunistického Vietnamu také vyvstává otázka, jestli se jejich oficiálním statistikám dá zcela věřit. Průzkumy ukazují, že mnoho zemí počty úmrtí výrazně podhodnocuje. Podle šéfa kanceláře agentury Reuters ve Vietnamu jsou ale tamní úřady pozoruhodně transparentní. Země, která běžně omezuje svobodu médií, teď komunikuje s občany přes textové zprávy a aplikace a pravidelně zveřejňuje data o epidemii na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Agentura Reuters pátrala i na hřbitovech a v márnicích. V Číně, Brazílii nebo v Mexiku a Íránu se díky pohřebním službám ukázalo, že mrtvých je ve skutečnosti mnohem více, než tamní vlády přiznávají. Třináct oslovených pohřebních služeb v Hanoji na severu země ale nezpozorovalo žádný nárůst úmrtí. Jedna z nich dokonce zaznamenala pokles poptávky po svých službách, protože v severním Vietnamu kvůli karanténě a omezení dopravy klesl počet dopravních nehod, což je v zemi jedna z nejčastějších příčin úmrtí.

Guy Thwaites pracuje v nemocnici v Ho Či Minově Městě a ani tam se počty pacientů nijak neliší od toho, co uvádí vláda. "Kdyby existoval komunitní přenos nákazy, který vláda neohlásila, viděli bychom tu nové pacienty. A to se nestalo," tvrdí. Naopak jeho laboratoř dál zvyšuje kapacity testování, dnes jsou schopni udělat skoro tisíc testů denně.

 

Právě se děje

Další zprávy