Máme důkaz, že americký špion napadl našeho policistu, tvrdí Rusové. Byl to ale diplomat

ČTK ČTK
7. 7. 2016 19:22
Ruská televize NTV, známá blízkými styky s ruskými tajnými službami, zveřejnila ve čtvrtek video z potyčky před vchodem u velvyslanectví Spojených států, kde podle americké verze ruský policista zbil amerického diplomata. Naopak podle prokremelské televize video dokazuje, že "americký špion napadl ruského policistu", jak tvrdí i ruská diplomacie. Incident se odehrál 6. června.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Mezi Ruskem a Spojenými státy pokračuje spor o potyčku před vchodem u velvyslanectví USA v Moskvě, která se odehrála 6. června. Ruská televize NTV, známá blízkými styky s ruskými tajnými službami, ve čtvrtek zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že "americký špion napadl ruského policistu". Američané ale mají opačnou verzi - ruský policista podle nich zbil amerického diplomata.

Na velvyslanectví se podle televize NTV pokoušel proniknout bez předložení dokladů podezřelý člověk v kukle a policista ho chtěl zadržet. Oba muži spolu zápasili na podlaze před vchodem do ambasády, než se neznámý doslova prodral na americké území, kde už ho policista musel pustit. Z muže se podle NTV vyklubal třetí tajemník ambasády, který je ale podle stanice ve skutečnosti pracovníkem americké zpravodajské služby CIA a na velvyslanectví se vracel ze špionážní operace.

Americké velvyslanectví podle agentury Reuters dosud neodpovědělo na žádost o vyjádření.

Washington si po incidentu stěžoval, že ruské tajné služby pronásledují a šikanují americké diplomaty. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ale kritiku počínání ruského policisty odmítla s tím, že policista správně chtěl prověřit doklady příchozího a že místo zamaskovaného diplomata se na velvyslanectví mohl pokoušet proniknout terorista či sebevražedný atentátník.

Podle listu The Washington Post agenti ruských tajných služeb zastrašují a šikanují americké diplomaty, zaměstnance ambasád a jejich rodiny působící v Moskvě a v několika dalších evropských metropolích. Věc podle listu došla tak daleko, že ministr zahraničí John Kerry vyzval šéfa Kremlu Vladimira Putina, aby tyto akce zastavil.

Spojené státy zatím na akce ruských agentů reagovaly tím, že zrušily souhlas s působením pěti ze šesti ruských honorárních konzulů v USA. Rusko proti tomuto kroku protestovalo.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy