Máme demokracii, řekl Putin. Pak se v Moskvě zatýkalo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 12. 2011 21:15
Při protivládních protestech zadržela policie 60 lidí včetně spisovatele Limonova
Tak vypadalo na Silvestra zatýkání v Moskvě.
Tak vypadalo na Silvestra zatýkání v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva - Ještě popoledni hovořil ruský premiér Vladimir Putin o ruské demokracii. V tradičním novoročním projevu rozebíral, že to, jak Rusko po volbách vře, je "cena, kterou je třeba zaplatit za demokracii. Není na tom nic nenormálního," prohlásil.

O pár hodin později už se v centru Moskvy zatýkalo. Ruská pořádková policie na protivládních protestech na Triumfálním náměstí sebrala 60 lidí, mezi nimi i spisovatele Eduarda Limonova.

Omluvenkou je fakt, že demonstrace nebyla povolená. I přesto - a přes masivní přítomnost policie - přišlo na náměstí na 200 lidí. Sešli se poblíž stanice metra a s sebou měli transparenty s politickými hesly.

Akce, kterou radnice neschválila, se konala právě na výzvu Limonova, radikálně levicového spisovatele. Heslem bylo "nový rok bez Putina".

Pořádková policie při zásahu v Moskvě.
Pořádková policie při zásahu v Moskvě. | Foto: Reuters

Některé demonstranty policie podle agentury AP zatkla, už když přicházeli k náměstí, jiné strážci pořádku přinutili nastoupit si do autobusů poté, co začali vykřikovat hesla proti premiérovi Vladimirovi Putinovi. Na transparentu, který rozvinuli, byl nápis "Smrt okupantům Kremlu".

Kromě odchodu Putina demonstranti požadovali, aby byl v Rusku dodržován 31. článek ústavy, který zaručuje svobodu shromažďování.

Také v Petrohradě demonstrovaly desítky lidí, podle DPA pokojně. V dalším velkoměstě Nižném Novgorodě, který leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy, se sešlo zhruba 50 lidí, mezi nimi i opoziční politik a bývalý vicepremiér Boris Němcov.

Tradiční novoročení projev v sobotu natáčel i prezident Dmitrij Medveděv.
Tradiční novoročení projev v sobotu natáčel i prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Výsledky parlamentních voleb počátkem prosince vyvolaly v Rusku bouřlivé protirežimní demonstrace. Jejich účastníci tvrdí, že volby byly zmanipulované.

Prezidenta budou Rusové volit v březnu 2012 a nynější premiér Putin, který prezidentskou funkci zastával už ve dvou mandátech do roku 2008, se o úřad uchází znovu.

Putin v sobotu v novoročním poselství popřál zdraví a úspěch všem Rusům bez rozdílu, tedy i těm, kdo proti jeho vládě protestovali.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy