reklama
 
 

Máme demokracii, řekl Putin. Pak se v Moskvě zatýkalo

31. 12. 2011 21:15
Při protivládních protestech zadržela policie 60 lidí včetně spisovatele Limonova

Moskva - Ještě popoledni hovořil ruský premiér Vladimir Putin o ruské demokracii. V tradičním novoročním projevu rozebíral, že to, jak Rusko po volbách vře, je "cena, kterou je třeba zaplatit za demokracii. Není na tom nic nenormálního," prohlásil.

O pár hodin později už se v centru Moskvy zatýkalo. Ruská pořádková policie na protivládních protestech na Triumfálním náměstí sebrala 60 lidí, mezi nimi i spisovatele Eduarda Limonova.

Omluvenkou je fakt, že demonstrace nebyla povolená. I přesto - a přes masivní přítomnost policie - přišlo na náměstí na 200 lidí. Sešli se poblíž stanice metra a s sebou měli transparenty s politickými hesly.

Akce, kterou radnice neschválila, se konala právě na výzvu Limonova, radikálně levicového spisovatele. Heslem bylo "nový rok bez Putina".

Některé demonstranty policie podle agentury AP zatkla, už když přicházeli k náměstí, jiné strážci pořádku přinutili nastoupit si do autobusů poté, co začali vykřikovat hesla proti premiérovi Vladimirovi Putinovi. Na transparentu, který rozvinuli, byl nápis "Smrt okupantům Kremlu".

Kromě odchodu Putina demonstranti požadovali, aby byl v Rusku dodržován 31. článek ústavy, který zaručuje svobodu shromažďování.

Také v Petrohradě demonstrovaly desítky lidí, podle DPA pokojně. V dalším velkoměstě Nižném Novgorodě, který leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy, se sešlo zhruba 50 lidí, mezi nimi i opoziční politik a bývalý vicepremiér Boris Němcov.

Výsledky parlamentních voleb počátkem prosince vyvolaly v Rusku bouřlivé protirežimní demonstrace. Jejich účastníci tvrdí, že volby byly zmanipulované.

Prezidenta budou Rusové volit v březnu 2012 a nynější premiér Putin, který prezidentskou funkci zastával už ve dvou mandátech do roku 2008, se o úřad uchází znovu.

Putin v sobotu v novoročním poselství popřál zdraví a úspěch všem Rusům bez rozdílu, tedy i těm, kdo proti jeho vládě protestovali.

autoři: Zahraničí, ČTK | 31. 12. 2011 21:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama