Máme dalších sedm případů viru MERS, hlásí Jižní Korea

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2015 9:41
V zemi se tímto virem nakazilo již 145 lidí, zemřelo jich 15. Jde hlavně o starší pacienty.
Korea hlásí sedm nových případů viru MERS.
Korea hlásí sedm nových případů viru MERS. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea nahlásila sedm nových případů nakažení nebezpečným koronavirem MERS. Celkem se v zemi nakazilo již 145 osob.

Mrtvých je již 15. Mezi mrtvými jsou převážně starší pacienti nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy.

Na Slovensku se nyní objevilo podezření na onemocnění MERS. Příznaky nemoci se projevily u 38letého Jihokorejce. Lékaři poslali vzorky na testy do laboratoře v Praze. Výsledky by měly být známy v průběhu neděle.

Tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) v sobotu uvedl, že nákaza MERS v zemi je rozsáhlá a složitá a WHO očekává zvyšování počtu nemocných.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu.

Klinika byla uzavřena

Prestižní soulská klinika Samsung uzavřela většinu svých oddělení a ponechala provozu jenom pohotovost. Vztahuje se k ní více než 70 z případů nákazy. Jedním z nakažených je tamní sanitář, který pracoval s pacienty několik dní, než se u něj projevily symptomy, a přišel do styku až s 200 lidmi.

"Omlouváme se, že jsme způsobili obavy, že je klinika Samsung ohniskem šíření MERS. Je to zcela naše odpovědnost a selhání, protože jsme správně nezajistili režim pracovníků pohotovosti," řekl dnes ředitel nemocnice Song Če-hun.

Sanitář se podle všeho nakazil od osoby, která čekala na přijetí tři dny v různých sekcích pohotovosti, jimiž za tu dobu prošlo 900 pacientů a členů personálu kliniky.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

 

Právě se děje

Další zprávy