Malta vyhnala migranty z kravína kvůli špatné hygieně, teď jsou z nich bezdomovci

ČTK ČTK
13. 8. 2018 20:30
Na maltské farmě žilo asi 110 lidí v nedůstojných podmínkách, sprchy a toalety, které měli k dispozici, představovaly zdravotní riziko.
Farma, na které žilo 110 lidí.
Farma, na které žilo 110 lidí. | Foto: Reuters

Maltská policie v pondělí vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko metropole Valletty. Reagovala tak na kritiku mimo jiné od organizací hájících lidská práva, že takováto forma ubytování je nelidská.

Podle agentury Reuters ale výsledkem je, že migranti přišli o střechu nad hlavou a stali se z nich bezdomovci.

Za lehátko v budově sloužící dříve dobytku platili nocležníci převážně z Afriky, z nichž mnozí si na pobyt na ostrově vydělávají příležitostnými pracemi, až 200 eur (přes 5100 Kč) měsíčně.

Farma podle úřadů ubytovávala skupinu více než 110 zahraničních pracovníků nelegálně a v nelidských podmínkách. Sprchy a záchody, které dala migrantům k dispozici, představovaly podle místního činitele Charlese Gafy zdravotní riziko.

Podle maltských médií migranti uvedli, že se dostali na Maltu trajektem z Itálie. Některým se po dnešním vystěhování podařilo najít nouzový nocleh u přátel. Zhruba 80 lidí ale takové štěstí nemá a nezbývá jim, než strávit další noci pod širým nebem, pokud jim nikdo nepomůže.

Maltská charitativní nadace Aditus, která vyzvala úřady k vyšetření případu nezákonného ubytování migrantů, upozornila, že se opakovaně objevují zprávy o "vážném zneužívání přistěhovaleckých pracovníků v zemědělském sektoru". Podle ní jsou migranti "často obětí nucených prací, otrokářství a obchodování s lidmi za účelem jejich vykořisťování".

Nová italská vláda začala odmítat některé záchranné lodě s uprchlíky zachráněnými na moři, vznikl tím tlak na to, aby se na přijímání migrantů cestujících zejména z Libye podílely i další jihoevropské státy kolem pobřeží. Malta se tomu ale brání.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy