Malijští rebelové tvrdí, že pustili zajatého prezidenta. Kde se nachází, není jasné

ČTK ČTK
27. 8. 2020 17:01
Malijští vojenští vzbouřenci ve čtvrtek oznámili, že ze zajetí propustili prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, který byl v jejich rukou od převratu z minulého týdne. Keitovo propuštění bylo jednou z podmínek uznání přechodné vlády, jež povstalcům uložili mezinárodní partneři včetně Francie a států v regionu, připomíná agentura Reuters.
Ibrahim Boubacar Keita, nový prezident Mali
Ibrahim Boubacar Keita, nový prezident Mali | Foto: Reuters

Keita "byl dnes ráno propuštěn, vrátil se domů", uvedl ve čtvrtek bez podrobností mluvčí vzbouřenců. Kde se sesazený prezident nachází, však nelze potvrdit, uvádí agentura Reuters, podle jejíhož svědka vypadá Keitův dům v hlavním městě Bamaku opuštěný a je bez obvyklé ochranky.

Skupina vysoce postavených vojenských činitelů, jež si říká Národní výbor pro spásu lidu (CNSP), převzala kontrolu nad Mali 18. srpna. Vzpoura začala na vojenské základně Kati nedaleko hlavního města, armáda pak zajala prezidenta i předsedu vlády Bouboua Cissého.

Mali se předtím několik měsíců potýkalo s protivládními demonstracemi, jež odstartovaly protesty opozice proti výsledkům jarních voleb a nespokojenost s pokračujícími aktivitami islámských radikálů. Keita krátce po svém zadržení rezignoval na prezidentskou funkci a armádní vzbouřenci ohlásili, že chtějí politickou změnu a uspořádání nových voleb v "rozumném termínu".

CNSP ve středu skupině vyjednavačů ze západoafrických zemí oznámila, že u moci chce zůstat v rámci přechodného období tři roky. Naopak regionální partneři požadují, aby přechodná vláda netrvala déle než rok.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že převrat nenaruší operace francouzské armády, která v severním a středním Mali bojuje proti radikálním islamistům, vyzval však k rychlému přechodu k civilní vládě. Své vojáky má v Mali také Česko. Ministr obrany Lubomír Metnar tento týden odmítl možnost stažení českých bezpečnostních složek z této západoafrické země.

 

Právě se děje

Další zprávy