Malalaj je pro svět hrdinkou. Doma jí úspěch nepřejí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 10. 2013 15:30
Ve škole, kam šestnáctiletá dívka chodila, o ní raději nikdo nemluví.
Foto: Reuters

Islámábád - Kvůli svému boji za právo žen na vzdělání se stala terčem útoku islamistů. Ve čtvrtek za to Pákistánka Malalaj Júsufzaiová dostala Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Zatímco svět ji oslavuje jako hrdinku, doma šestnáctiletou dívku podle agentury Reuters moc kladně nehodnotí.

Považují ji za loutku Spojených států, agentku americké CIA, symbol zla Západu a globálního spiknutí s cílem pokořit její rodný Pákistán.

Nepřátelské údolí Svát

Dívka dokonce patřila mezi favority na Nobelovu cenu za mír (kterou nakonec získala Organizace pro zákaz chemických zbraní). V jejím rodném údolí Svát na to její přátelé a sousedé reagovali směsicí zášti, strachu a žárlivosti.

"Malalaj kazí Pákistánu jeho jméno ve světě," řekl Muhammad Rizván, majitel krámku v jejím rodném městě Mingora. "Nepotřebovali jsme Malalaj k tomu, aby nám říkala, jak důležité je vzdělání," dodal.

Za rohem jeho obchodu je klidná ulice, kde byla dívka před rokem postřelena, když se odvážila vzdorovat Tálibánu svými otevřenými názory na právo žen na vzdělání. Útok přežila, na léčení však byla přepravena do Británie. Od té doby se stala symbolem odporu vůči radikálům skrývajícím se v okolních kmenových oblastech na hranicích s Afghánistánem.

V hluboce konzervativní části Pákistánu, kde se od žen očekává, že se budou držet doma a svoje názory si nechávat pro sebe, vnímá mnoho lidí nynější Malalajinu kampaň s krajní nedůvěrou.

"Příliš teatrální"

V zemi, v níž se daří konspiračním teoriím, někteří lidé dokonce pochybují o upřímnosti jejích snah a prohlašují, že to je součást lsti její rodiny, jak získat povolení k přestěhování do Británie, anebo pouhopouhá snaha dívky na sebe přitáhnout pozornost.

Internetové sociální sítě naplnily urážlivé zprávy. "Nenávidíme Malalaj Júsufzaiovou, agentku CIA" objevilo se na jedné stránce na Facebooku.

"Lidé na ni tady nebyli milí. Chtějí na ni zapomenout. Myslí si, že je příliš teatrální. Ale co se dá dělat?" reagoval Ahmad Šáh, přítel Malalajina otce, který dívce pomohl napsat její projev přednesený letos na půdě OSN.

"Tady ve Svátu jsme viděli, jakým peklem je vláda Tálibánu. A přesto někteří lidé stále říkají, že raději straní Tálibánu než Malalaj. Někteří lidé se zkrátka nikdy nepoučí," dodal.

Postřelena? No a co?

V roce 2007 se zmocnili vlády nad malebným údolím Tálibánci, kteří prosazují přísná islámská pravidla a drží své poddané v neustálém strachu. Teď v oblasti vládne pákistánská armáda. Mingoru, zaprášené město obklopené větrem ošlehávanými silnicemi a rozeklanými kopci, obklopují poutače s nápisem: "Ať žije pákistánská armáda." Nikde ale nejsou plakáty s Malalaj.

"Není pochyb o tom, že Malalaj je talentovaná dívka," řekl Záhid Chán, šéf takzvaného svátského mírového shromáždění, což je organizace, která Tálibánu v oblasti konkuruje.

Sám Chán přežil tři pokusy o atentát. "Byl jsem napaden. Postřelen. Málem mě zabili. Ale nikdo mě neuctívá. Stát mi nedal ani vindru na náhradu škod," reagoval.

Jméno nevyslovovat

Tálibán zatím znovu pohrozil, že Malalaj zabije. "Říká, že nechce žít jako negramotná osoba v obezděném dvorku a rodit děti," tvrdí jeho mluvčí Šahidulláh Šahíd. "Její matka a babička žily v obezděných dvorcích a rodily děti, takže tím, co řekla, ani nešetřila vlastní matku," dodal.

Ve státní škole tvořené třípodlažní budovou, kam chodila Malalaj, se mnozí vyhýbají už jen tomu, aby vůbec vyslovili její jméno. Před branou stojí úplně stejný červenožlutý školní autobus jako ten, ve kterém se na Malalaj 9. října 2012 střílelo.

V její třídě je její původní místo k sezení stále prázdné. Žádné akce k připomenutí prvního výročí, kdy byla postřelena, se ve škole nekonaly.

"Chceme, aby dívky zapomněly na trauma z toho dne," řekl správce školy. "Nechceme to znovu prožívat. Všichni chceme jít dál svou cestou," dodal.

Malalajin kamarád Kuratulajn Alí řekl tiše: "Jsme všichni v duchu velmi rádi, ale málokdy o tom mluvíme otevřeně. Mohli bychom se totiž také vystavit nebezpečí."

 

Právě se děje

Další zprávy