Malajsie zatkla radikály, mohli mít podíl na zmizení boeingu

ČTK ČTK
5. 5. 2014 14:28
Úřady předpokládají, že 11 zadržených lidí patří ke členům nové teroristické organizace.
Pátrání po malajsijském letadle je zatím neúspěšné.
Pátrání po malajsijském letadle je zatím neúspěšné. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsijské úřady zadržely skupinu 11 údajných teroristů napojených na síť Al-Káida.

Podezírají je, že mohli mít podíl na březnovém zmizení letadla společnosti Malaysia Airlines.

Podezřelí ve věku od 22 do 55 let byli podle britského deníku The Independent zatčeni minulý týden v metropoli Kuala Lumpuru a ve státě Kedah.

Vyšetřovatelé, mezi nimiž jsou agenti amerického FBI a britské MI6, údajně vyzvali k výslechu těchto radikálů. Předpokládá se, že jsou členy nové teroristické organizace.

Jsou mezi nimi studenti, příležitostní dělníci, mladá vdova i podnikatelé.

Stojí za zmizením letadla extremisté?

Nejmenovaný činitel z malajsijského protiteroristického úřadu prohlásil, že zatčení dotyčných osob prohloubilo podezření, že za zmizením Boeingu 777 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu mohl být teroristický čin.

"Možnost, že letadlo odklonili od trasy extremisté, je stále vysoko na seznamu mezinárodních vyšetřovatelů," uvedl zmíněný zdroj.

Podle něj zadržení přiznali, že plánovali teroristické akce na území Malajsie. Podíl na zmizení letu MH370 ale popřeli.

Letadlo s 239 lidmi na palubě se ztratilo 8. března. Vyšetřovatelé se domnívají, že se výrazně odklonilo od své plánované trasy a zřítilo se v Indickém oceánu. Žádné trosky se zatím nenašly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy