Malajsie vydá zprávu o MH370, zmizení boeingu nevysvětlí

ČTK ČTK
28. 1. 2015 19:15
Dokument bude veřejnosti symbolicky předložen den před výročím pravděpodobné tragédie.
Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsijské úřady zveřejní 7. března průběžnou zprávu o případu letadla společnosti Malaysia Airlines, které před rokem s 293 lidmi na palubě zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Dokument o letu MH370 bude symbolicky veřejnosti předložen den před výročím pravděpodobné tragédie.

Agentura AP citovala malajsijského ministra dopravy Azize Kaprawiho, podle něhož zpráva nebude obsahovat vysvětlení záhady, jejíž vyšetřování stále pokračuje.

Kaprawi řekl, že lze očekávat jen shrnutí dosavadního pátrání po letadle, o kterém se spekuluje, že havarovalo v odlehlé oblasti Indického oceánu.

Australští koordinátoři pátraní tvrdí, že hledání může klidně trvat další rok a ani to nezaručuje jeho úspěch. Pátracím týmům se zatím nepodařilo objevit žádné trosky.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zmizel z obrazovek radarů v noci na 8. března loňského roku.

Předpokládá se, že se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Kolem zmizení letadla se objevila řada konspiračních teorií. Podle jedné je údajně možné, že boeing na dálku "unesli" hackeři a poté ho sestřelili Američané kvůli obavě z ohrožení vojenské základny na ostrově Diego Garcia. Americká vláda takovou možnost popírá.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy