Nařkl policisty z lenosti, za trest jde do vězení. Malajsie odsoudila prvního člověka za "fake news"

Zahraničí Zahraničí
30. 4. 2018 20:10
Šestačtyřicetiletý Dán ve videu na kanálu YouTube tvrdil, že policie přijela na místo zásahu až 50 minut po tísňovém hovoru. To ale byla podle policistů lež.
Portrét Palestince zabitého v Malajsii.
Portrét Palestince zabitého v Malajsii. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsie je jednou z prvních zemí, které zakázaly pod hrozbou trestu šíření lživých zpráv neboli fake news na sociálních sítích. Tomu, kdo zákon poruší, hrozí vysoká pokuta, nebo dokonce vězení.

Nový zákon teď dopadl na prvního "provinilce". Je jím navíc cizinec, Saleh Sulajman.

Šestačtyřicetiletý Dán s jemenskými kořeny podle soudu na sociálních sítích neprávem nařkl policii, že pomalu reagovala na vraždu palestinského učitele Fádího Batše.

Sulajman policii kritizoval skrze video, které umístil na server YouTube. Tvrdil v něm, že policie na tísňové volání v sobotu 21. dubna odpověděla až za 50 minut. Policisté to odmítají a oponují, že jim cesta na místo střelby ve skutečnosti trvala jen osm minut.

Podle obžaloby Sulajman publikoval skrze video na YouTube falešnou zprávu a měl přitom "špatné záměry". Soud mu uložil pokutu 10 tisíc malajsijských ringgitů (asi 54 tisíc korun), muž si ale raději vybral měsíc za mřížemi.

Odsouzeni mohou být i cizinci

Malajsie patří mezi první státy, které ve svém právu ukotvily postih za šíření dezinformací. V zákoně je země definovala jako "zprávy, informace a data, které jsou zcela nebo částečně nepravdivé". Trest přitom hrozí každému, kdo je jakýmkoliv způsobem šíří.

Zákon zahrnuje blogy, veřejná fóra a sociální sítě. Šířit falešnou zprávu se nesmí obyčejnými příspěvky, ale ani videi nebo zvukovými záznamy.

Postihnutelný může být každý, kdo o občanech Malajsie šíří "nepravdivé informace". Odsouzeni tak mohou být také cizinci, technicky i v nepřítomnosti. A to až k šesti letům za mřížemi a pokutě 500 tisíc ringgitů (přes dva a půl milionu korun).

První odsouzený Saleh Sulajman se přelíčení u soudu nezúčastnil, svoji vinu ale uznal. Podle britského serveru The Guardian nicméně dodal, že publikováním videa nezamýšlel nikomu ublížit a že jednal v "okamžiku rozhořčení".

"Udělal jsem chybu. Vážně se omlouvám každému v Malajsii, nejen malajsijské policii," uvedl.

Pětatřicetiletého učitele Batše, u jehož případu si Sulajman stěžoval na pomalý postup policie, před více než týdnem zastřelili dva útočníci. Batš byl podle malajsijských úřadů odborníkem v oblasti elektroinženýrství a sestavování raket.

Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, mrtvého označilo za svého člena a z vraždy obvinilo izraelskou rozvědku Mosad. To ale izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman odmítl.

Na zákon se snesla kritika

Nedávno přijatý zákon proti šíření lživých zpráv má v Malajsii řadu kritiků. Místní média jej dokonce zažalovala s tím, že je protiústavní.

Kritikou nešetří ani opozice, podle které byl zákon přijat, aby před blížícími se volbami umlčel její politiky.

"Zákon sleduje jediný cíl - umlčet opozici … tresty jsou příliš vysoké a lživá zpráva je definována vágně," řekl v březnu při projednávání zákona Eric Paulsen, spoluzakladatel malajsijské organizace na ochranu lidských práv Právníci za svobodu (LFL).

Zároveň doplnil, že jeho přijetí bude mít vliv na informování o korupční kauze, s níž je spojen přímo malajsijský premiér Najib Razak.

Razak figuruje ve finančním skandálu kolem investičního fondu 1MDB, který sám založil. Zmizely z něj asi čtyři miliardy dolarů (přes 85 miliard korun) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy. Na Razakově osobním kontě se totiž objevilo přes 680 milionů dolarů (14,5 miliardy korun).

Video: Zprávy o ještěřích lidech a chemtrails? Lidé mají právo na informace z různých stran, říká Petr Žantovský

Nemůžete něco zatratit jen proto, že se tam najde lež, myslí si novinář a nově zvolený člen Rady ČTK Petr Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy