reklama
 
 

Malajsie chce DNA příbuzných zavražděného bratra vůdce Kim Čong-una, jinak tělo nevydá

17. 2. 2017
Malajsijské úřady nechtějí vydat tělo zavražděného bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud Severní Korea neposkytne vzorky DNA příbuzných. Severokorejští diplomaté jsou podle malajsijských zdrojů proti provedení pitvy. Na Kim Čong-nama v pondělí zaútočily dvě ženy, které mu v letištní hale nastříkaly na obličej tekutinu. Zemřel při převozu do nemocnice.

Kuala LumpurMalajsie nevydá tělo bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud Severní Korea neposkytne vzorky DNA příbuzných. Informovaly o tom malajsijské úřady. Pchjongjang už o tělo Kim Čong-nama požádal. Bratr severokorejského vůdce byl zavražděn v pondělí na letišti v Kuala Lumpuru.

Malajsijští lékaři se snaží osvětlit pondělní vraždu, kterou podle Soulu spáchali agenti najatí Severní Koreou. V pátek odebrali vzorky z těla mrtvého, aby určili toxickou látku použitou k vraždě.

Severokorejští diplomaté jsou podle malajsijských zdrojů proti provedení pitvy. Úřady v Kuala Lumpuru ale trvají na tom, že tělo nebude vydáno, dokud nebudou všechny požadované testy dokončeny. "Dosud nepřijel tělo identifikovat niko z příbuzných ani blízkých. Potřebujeme vzorek DNA nějakého člena rodiny, abychom určili mrtvého. Severní Korea poslala žádost o vydání, ale než vyhovíme, musíme tělo identifikovat," sdělil policejní velitel státu Selangor Abdal Samah Mat. Pod Selangor spadá kualalumpurské letiště.

Policie vyslechla dvě podezřelé ženy, z nichž jedna měla u sebe vietnamský pas a druhá indonéský, a dále také malajsijského přítele jedné z nich.

Na Kim Čong-nama v pondělí zaútočily dvě ženy, které mu v letištní hale nastříkaly na obličej tekutinu. Kim Čong-nam se chystal odletět do Macaa, kde žil. Zemřel při převozu do nemocnice.

Severní Korea k vraždě nevydala žádné prohlášení, ve čtvrtek pořádala bez jakékoli zmínky o Kimově smrti oslavy narození Kim Čong-ila, což je otec obou bratrů Kimů.

Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002. Matkou Kim Čong-una byla bývalá tanečnice Ko Jong-hui, čtvrtá partnerka Kim Čong-ila, která zemřela v roce 2004.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Veřejně také kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

Kim Čong-un se poprvé od vraždy bratra ukázal na veřejnosti, klaněl se v mauzoleu na počest výročí 75. narozenin svého otce Kim Čong-ila:

Video: Reuters |  01:07

autor: ČTK | 17. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama