Malajci vydali Saúda, který zesměšnil proroka Mohameda

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 2. 2012 12:31
V rodné zemi hrozí mladému novináři mučení a smrt

Kuala Lumpur - Nekompromisně se postavily malajské úřady k případu mladého saúdského novináře, který na Twitteru údajně zesměšňoval proroka Mohameda a nyní mu za to v rodné zemi hrozí tvrdý trest.

Na saúdskou žádost o vydání třiadvacetiletého Hamzy Kašgárího zareagovaly velmi rychle.

Na letišti, odkud se sloupkař z města Džidda chystal odcestovat na Nový Zéland, ho ve čtvrtek zadrželi policisté a po třídenním pobytu ve vazbě ho v neděli posadili na letadlo do Saúdské Arábie.

"Nedovolím, aby se Malajsie stala útočištěm pro teroristy a ty, kdo jsou stíháni v zemi svého původu," vysvětlil podle agentury AP malajský ministr vnitra Hishammuddin Hussein. Novinář ale v Malajsii jen přesedal na jiné letadlo, o azyl chtěl požádat až na Novém Zélandu.

Námitky organizací na ochranu lidských práv, že mladému Saúdovi doma hrozí mučení a mnohaleté věznění nebo dokonce trest smrti, ministr označil za směšné. Saúdská Arábie je podle něj respektovaná země dbající zákonů.

Kašgárí předtím vytvořil blog, na kterém zveřejnil několik fiktivních rozhovorů s prorokem Mohamedem, v nichž zpochybňuje jeho existenci. Mohl tak být označen za odpadlíka od víry a těm hrozí podle islámského práva šaríja smrt.

Právníkům Kašgárího rodiny se sice v neděli podařilo získat předběžný souhlas soudu, aby byla procedura vydání jejich klienta pozastavena, to už ale bylo pozdě. Novinář už byl tou dobou na cestě do Saúdské Arábie.

Podle organizace Human Rights Watch Malajsie porušila mezinárodní právo, když muže držela v naprosté izolaci a nedovolila mu kontakt s právníky ani zaměstnanci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

"Ministerstvo vnitra svým jednáním opět prokázalo, že si přes řeči o vládě práva dělá co chce a kdy chce. Pokud bude doma v Saúdské Arábii popraven, bude mít malajská vláda na rukou krev," prohlásil zástupce ředitele Human Rights Watch pro asijskou oblast Phil Robertson. Malajskou vládu už kritizovala i organizace Amnesty International.

 

Právě se děje

Další zprávy