Vojáci na bruselském nádraží zmařili pokus o útok. Atentátník se snažil spustit výbušné zařízení

Vojenská hlídka v úterý večer zmařila pokus o atentát na bruselském hlavním nádraží. Belgická policie v krátké době oznámila, že má situaci pod kontrolou. Muž se sebevražednou vestou byl podle informací některých médií zabit, nikdo další zraněn nebyl. Federální prokurátor citovaný agenturou Reuters mluví o "teroristickém incidentu".
Všude byl kouř. Cestující natáčel uvnitř nádráží v Bruselu krátce po malé explozi | Video: Reuters

Brusel - Na bruselském centrálním nádraží se v úterý večer zatím neidentifikovaný muž pokusil o atentát. Belgická policie uvedla, že má situaci pod kontrolou. Podle webových stránek deníku La Libre Belgique byl člověk se sebevražednou vestou s trhavinou vážně zraněn a zneškodněn.

Federální prokuratura incident označila za teroristický útok. Veřejnoprávní RTBF s odkazem na policii informovala, že pachatel je mrtev. Nikdo další zraněn nebyl.

"Na centrálním nádraží se odehrál incident. Byla tam exploze kolem jedné osoby. Ta osoba byla zneškodněna vojáky, kteří byli na místě," citovala agentura Reuters mluvčího policie. "V tuto chvíli je policie ve velkém počtu na nádraží a všechno je pod kontrolou," dodal.

Bulvární list Het Laatste Nieuws s odvoláním na očitého svědka události napsal, že jistý muž volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký) a poté se ozvala menší exploze. Na místo se prý seběhli vojáci, kteří viděli trčet dráty z oblečení muže, kterého postřelili.

Provoz na nádraží byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela, nad centrem Bruselu krouží vrtulník. Mluvčí hasičů Pierre Meys potvrdil, že na nádraží se odehrál jistý druh exploze a že na místě jsou také hasiči.

Výbušné zařízení chtěl podezřelý spustit ve chvíli, kdy vzbudil pozornost ozbrojené hlídky, informoval La Libre Belgique.

Video: Záběry paniky v okolí nádraží krátce po pokusu o útok.

Na nádraží v Bruselu se chtěl odpálit atentátník. Svědek natočil zásah policie v okolí | Video: YouTube/Andrea R

"Celé náměstí se ve chvilce zvedlo"

Vyklizeno bylo také bruselské náměstí Grand Place, na kterém se v horkém letním večeru nacházelo množství turistů.

"Seděla jsem na Grand Place, náměstí bylo zaplněné hlavně mladými lidmi. Najednou z rohu od radnice začali lidé utíkat," hlásí z místa zvláštní zpravodajka Aktuálně.cz Veronika Neprašová.

"Celé náměstí se ve chvilce zvedlo a utíkalo do okolních úzkých uliček. Ze směru od nádraží policista se samopalem křikem vyháněl lidi z místa. Zatímco cizinci panikaří, případně telefonují a zjišťují informace na internetu, místní jsou na rozdíl od turistů klidní a v bezpečí čekají, jak se situace vyvine," dodala.

V Belgii platí zvýšená bdělost bezpečnostních složek od loňského března, kdy sebevražední útočníci zabili 32 lidí v bruselském metru a na letišti.

 

Právě se děje

Další zprávy