Vojáci na bruselském nádraží zmařili pokus o útok. Atentátník se snažil spustit výbušné zařízení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2017 0:44
Vojenská hlídka v úterý večer zmařila pokus o atentát na bruselském hlavním nádraží. Belgická policie v krátké době oznámila, že má situaci pod kontrolou. Muž se sebevražednou vestou byl podle informací některých médií zabit, nikdo další zraněn nebyl. Federální prokurátor citovaný agenturou Reuters mluví o "teroristickém incidentu".
Všude byl kouř. Cestující natáčel uvnitř nádráží v Bruselu krátce po malé explozi | Video: Reuters

Brusel - Na bruselském centrálním nádraží se v úterý večer zatím neidentifikovaný muž pokusil o atentát. Belgická policie uvedla, že má situaci pod kontrolou. Podle webových stránek deníku La Libre Belgique byl člověk se sebevražednou vestou s trhavinou vážně zraněn a zneškodněn.

Federální prokuratura incident označila za teroristický útok. Veřejnoprávní RTBF s odkazem na policii informovala, že pachatel je mrtev. Nikdo další zraněn nebyl.

"Na centrálním nádraží se odehrál incident. Byla tam exploze kolem jedné osoby. Ta osoba byla zneškodněna vojáky, kteří byli na místě," citovala agentura Reuters mluvčího policie. "V tuto chvíli je policie ve velkém počtu na nádraží a všechno je pod kontrolou," dodal.

Bulvární list Het Laatste Nieuws s odvoláním na očitého svědka události napsal, že jistý muž volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký) a poté se ozvala menší exploze. Na místo se prý seběhli vojáci, kteří viděli trčet dráty z oblečení muže, kterého postřelili.

Provoz na nádraží byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela, nad centrem Bruselu krouží vrtulník. Mluvčí hasičů Pierre Meys potvrdil, že na nádraží se odehrál jistý druh exploze a že na místě jsou také hasiči.

Výbušné zařízení chtěl podezřelý spustit ve chvíli, kdy vzbudil pozornost ozbrojené hlídky, informoval La Libre Belgique.

Video: Záběry paniky v okolí nádraží krátce po pokusu o útok.

Na nádraží v Bruselu se chtěl odpálit atentátník. Svědek natočil zásah policie v okolí | Video: YouTube/Andrea R

"Celé náměstí se ve chvilce zvedlo"

Vyklizeno bylo také bruselské náměstí Grand Place, na kterém se v horkém letním večeru nacházelo množství turistů.

"Seděla jsem na Grand Place, náměstí bylo zaplněné hlavně mladými lidmi. Najednou z rohu od radnice začali lidé utíkat," hlásí z místa zvláštní zpravodajka Aktuálně.cz Veronika Neprašová.

"Celé náměstí se ve chvilce zvedlo a utíkalo do okolních úzkých uliček. Ze směru od nádraží policista se samopalem křikem vyháněl lidi z místa. Zatímco cizinci panikaří, případně telefonují a zjišťují informace na internetu, místní jsou na rozdíl od turistů klidní a v bezpečí čekají, jak se situace vyvine," dodala.

V Belgii platí zvýšená bdělost bezpečnostních složek od loňského března, kdy sebevražední útočníci zabili 32 lidí v bruselském metru a na letišti.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy