Makedonský prezident se postavil proti novému názvu státu. Parlament bude o návrh znovu hlasovat

ČTK ČTK
26. 6. 2018 12:37
Podle dohody, kterou makedonský prezident Ďorge Ivanov zamítl, se měla země přejmenovat na Republiku Severní Makedonie.
Makedonské vlajky před budovou vlády.
Makedonské vlajky před budovou vlády. | Foto: Reuters

Skopje - Makedonský prezident Ďorge Ivanov v úterý využil svého práva veta a nepodepsal dohodu, která řeší spor s Řeckem o název Makedonie. Dohodu minulý týden ratifikoval makedonský parlament, a to většinou 69 z celkového počtu 120 poslanců.

Postup prezidenta ratifikační proces prodlouží, ale nezvrátí, napsala agentura AP. Veto dohody ze strany makedonského prezidenta se očekávalo.

Dohoda řeší 27 let trvající spor mezi oběma státy. Řekové považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény proto také stále blokují snahu Makedonie vstoupit do EU a do NATO. Nová dohoda obsahuje kompromisní změnu názvu na Republika Severní Makedonie.

Normativní akt se podle předsedy parlamentu Talata Xhaferiho vrátí k novému hlasování parlamentu už příští týden. V tomto případě bude potřeba souhlas absolutní většiny, tedy 61 zákonodárců. Nicméně i při tomto novém hlasování se předpokládá schválení ratifikace. Prezident pak podle ústavy má povinnost dokument podepsat.

Konečné slovo mají mít při schvalování dohody makedonští občané v referendu, které se předpokládá v září nebo v říjnu. Po makedonském schvalovacím procesu přijde na řadu ratifikace řeckým parlamentem.

Video: Klidně vystupte, nikdo plakat nebude. EU není SSSR, odejít může každý, říká francouzský novinář

V Evropské unii není nikdo proti své vůli, za český euroskepticismus může politická reprezentace, říká Jean Quatremer. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 42 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy