Byt v domě špionů i vazby na Skripalovy traviče. Švédové zatkli nenápadný ruský pár

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
29. 11. 2022 18:36
Minulý týden švédské úřady ve Stockholmu zatkly dvojici ruských občanů kvůli špionáži. Sergej Skvorcov a Jelena Kulkovová žili v této skandinávské zemi od roku 1999, sousedi a známí neměli sebemenší podezření. Nyní se ukazuje, že zadržení Rusové jsou daleko větší ryby, než se původně myslelo.
Švédská policie vyšetřuje dva Rusy kvůli podezření ze špionáže.
Švédská policie vyšetřuje dva Rusy kvůli podezření ze špionáže. | Foto: TT News Agency/Fredrik Sandberg via REUTERS

Investigativní skupina Bellingcat a ruský server The Insider zjistily, že manželský pár měl byt v Moskvě ve stejném domě jako jeden z travičů bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a další důstojníci ruské vojenské rozvědky GRU. Sergej Skvorcov obchodoval s bývalým důstojníkem GRU vyhoštěným z Francie a belgickým podnikatelem, který byl trestán za pokus o prodej citlivých technologií Číně. A aby toho nebylo málo, dcera Jeleny Kulkovové byla partnerkou bývalého šéfa jednoho z odborů švédské vojenské tajné služby.

Na předměstí Stockholmu zasahovala zvláštní jednotka policie v úterý ráno a prohlédla dům obou Rusů. Kulkovovou úřady propustily o dva dny později, jakkoliv je stále podezřelá ze spoluúčasti na špionáži. Tu měl řídit Skvorcov, který podle švédských vyšetřovatelů špehoval proti USA od roku 2013 a o rok později začal získávat i švédská tajemství.

Investigativní novinář Christo Grozev ze skupiny Bellingcat informoval, že ruský pár získal těsně před svým odjezdem do Švédska byt na moskevské ulici Sorge. Na této adrese bydlel i důstojník GRU Denis Sergejev, který řídil pokus o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury.

Sergejev žil v bytě 288, Skvorcov s Kulkovovou o dvě patra níže v bytě 282. Při vyšetřování útoku na bývalého dvojitého špiona Skripala se tento dům objevil vícekrát. Podle výpisů telefonních hovorů zde často býval generál GRU Andrej Averjanov, velitel tajné jednotky 29155, která Skripala otrávila nervovým jedem novičok. Podle všeho jde o dům, v němž dostávali byty pracovníci GRU. Ostatně i sama ulice je pojmenována podle slavného sovětského špiona Richarda Sorgeho. "Stejně tak jsme našli, že na stejnou adresu si lidé z GRU nechávali doručovat zásilky z e-shopů nebo dovážky jídel," vysvětlil Grozev.

Podezřelé firmy

Sergej Skvorcov a jeho žena Jelena Kulkovová založili řadu firem, které mimo jiné obchodovaly s vybavením pro lodě a letadla, vyvíjely software a obchodovaly s počítači.

Jedna z nich, Building and Data Technologies, vyvolala pozornost vyšetřovatelů tím, že prováděla transakce výhradně s jednou belgickou společností, která jí pravidelně posílala stejnou částku peněz, aniž by bylo jasné za co. Vlastní ji podnikatel Hans de Geetere, který byl dříve několikrát sankcionován pro pokusy přeprodat do Číny americké technologie, které se používají v raketách a letadlech.

Hans de Geetere, stejně jako Skvorcov, se zároveň dobře znal s Vladimirem Kulemekovem, bývalým důstojníkem GRU, který se ke své minulosti hrdě hlásí a poskytuje rozhovory. Skvorcov dokonce pracoval jako jednatel společnosti InstrumentElectronics i Stockholm AB, která přes kyperského prostředníka patří Kulemekovi.

Špioni původem z Íránu

Byt na moskevské ulici Sorge 36 byl navíc v roce 2015 přepsán na dceru Jeleny Kulikovové z prvního manželství Annu Runovou. Ta přitom už dávno žila ve Švédsku a většina jejích známých ani nevěděla, že má ruské kořeny. V roce 2013 začala chodit s bývalým šéfem jednoho z odborů švédské vojenské zpravodajské služby MUST a za dva roky spolu začali žít. Zajímavé je, že Anna nebyla zatčena ani obviněna, byť je jasné, že měla největší příležitost získávat utajené informace.

Bellingcat a server The Insider také upozorňují, že sotva týden před zadržením Skvorcova a Kolkovové švédská kontrarozvědka zatkla a obvinila ze špionáže ve prospěch Ruska dva bratry původem z Íránu.

Starší Peyman Kia (42) pracoval ve vojenské zpravodajské službě MUST a později přešel na celní správu. Mladší Payam Kia (35) zase pracoval pro civilní kontrarozvědku SAPO. Úřady neodhalily, jakým způsobem bratři informace ruské rozvědce předávali, časová souslednost ale naznačuje, že by to mohlo mít spojitost se Sergejem Skvorcovem a Jelenou Kulkovovou.

Video: Propagandisté hovořili ve státní televizi o vytvoření "gigantického ruského národa" (28. 11. 2022)

"Ve východní Evropě se objeví nadřazený národ," uvedl ve vysílání ruský filolog Nikolaj Vavilov. | Video: Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

před 14 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy