Maduro se bojí o život, hlídají ho ruští vojáci. USA hovoří o venezuelské provokaci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 4. 2019 19:56
Venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi jde údajně o život. V poslední době několikrát veřejně v televizním vysílání obvinil opozici z toho, že ho chce nechat zabít. Jeho vlastní armáda slábne, vedle milionů obyvatel Venezuely odešlo za hranice i několik stovek vojáků. Teď se zdá, jako by jeho holý život měla chránit ruská armáda.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro s replikou meče Simóna Bolívara, venezuelského generála a vůdčí postavu boje za nezávislost.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro s replikou meče Simóna Bolívara, venezuelského generála a vůdčí postavu boje za nezávislost. | Foto: Reuters

Dvě ruská letadla s asi stovkou vojáků přistála na letišti v Caracasu před dvěma týdny. Mezi Moskvou a Washingtonem to vyvolalo napětí. Rusko jako jedna z mála zemí otevřeně podporuje Nicoláse Madura, Spojené státy stojí za vůdcem opozice, šéfem zákonodárného sboru a samozvaným prozatímním prezidentem Juanem Guaidóem.

Zatímco venezuelská vláda ruské vojáky vnímá jako ochranu, USA to vidí jako provokaci. Američané požadují změnu režimu ve Venezuele a odchod Madura z funkce. Donald Trump trvá i na odchodu ruských vojáků.

Pokud někdy Washington skutečně vážně zvažoval vojenskou intervenci ve Venezuele a svržení Madurova režimu, podmínky k tomu se s příchodem armády Kremlu velmi komplikují. Jakákoliv vojenská akce v zemi zmítané hlubokou humanitární krizí by v podstatě znamenala otevřený konflikt s Ruskem.

Venezuelský prezident takticky využívá své nepřátele k tomu, aby zoufalým obyvatelům zdůvodnil, proč v zemi není dostatek potravin, léků nebo dokonce pitné vody. Tvrdí, že za všechno může sabotáž opozice a Spojených států.

"Jedině intervence může zachránit Madurův režim ve Venezuele. Nic nespojí zemi tak jako suverénní nepřítel na jejích hranicích," píše britský komentátor Simon Jenkins v britském listu The Guardian.

Rusko svou přítomnost ve Venezuele vysvětluje jednoduše. Podle Kremlu jde o běžnou spolupráci s dlouholetým a největším spojencem v Latinské Americe. V socialistické zemi Rusko na začátku dubna otevřelo vojenské výcvikové středisko pro helikoptéry na základě 14 let staré dohody o vojensko-technické spolupráci.

Venezuela ve čtvrtek přiznala, že není vyloučené, že Rusko do země pošle ještě víc vojáků.

Spojené státy jsou přesvědčené, že Rusové přijeli podpořit Madura. Podle americké stanice CBS je pravda někde uprostřed. Moskva se spíš než ochránit venezuelského prezidenta zřejmě snaží ukázat svou moc a USA zastrašit.

Západ proti Východu

Španělský deník El País dokonce přirovnává situaci ke studené válce, kdy se Sovětský svaz snažil získat vliv na americkém kontinentu díky Kubě. Vojáci ve Venezuele teď mohou mít i čistě propagandistický důvod. "Rusko si léčí svou zraněnou pýchu, zatímco Maduro jeho vojáky využívá k zastrašování opozice," píše list.

Kreml má ale ve skutečnosti praktický zájem na tom, aby Maduro zůstal u moci. Venezuelský režim dluží Rusku miliardy dolarů, které splácí v ropě.

USA to sledují s nelibostí. Zatímco doposud americký prezident Donald Trump podobné jednání Vladimira Putina do velké míry toleroval, ruská vojenská přítomnost na americkém kontinentě pro něj může podle amerického deníku New York Times znamenat překročení hranice jeho trpělivosti.

"Důrazně varujeme (mezinárodní) hráče z vnějšku západní polokoule proti rozmísťování vojenských kapacit ve Venezuele nebo kdekoli na polokouli se záměrem zřídit zde či rozvinout vojenské operace," uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. "Takové provokativní akce budeme považovat za přímé ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti v regionu," dodal.

Americký list připomíná, že nová bezpečnostní strategie USA si klade za cíl udržení velmocenského postavení USA. Prezident se tím ale při jednání s Vladimirem Putinem běžně neřídí. Jenže doposud se obě velmoci střetávaly v Sýrii, tedy dost daleko od amerických hranic.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uklidňoval ve svém prohlášení, že z Venezuely se druhá Sýrie nestává. Ale jak píšou New York Times, Nicolás Maduro se může díky ruským vojákům cítit podobně silný jako Bašár Asad. 

Video: Bída ve Venezuele. Lidé nemají dost vody

Venezuelané jsou bez proudu. Na vodu se tu čekají fronty | Video: Associated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 53 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy