Maduro obvinil z útoku dronu opozičního vůdce Borgese. Vyšetřování na něj ukazuje, řekl

ČTK ČTK
8. 8. 2018 6:51
Tajná služba zároveň v úterý zadržela opozičního poslance Juana Requesense a jeho sestru Rafaelu, která je studentskou vůdkyní.
Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize | Video:

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil z podílu na výbuchu dronu, který označuje za atentát vůči své osobě, bývalého opozičního předsedu parlamentu Julia Borgese. Tajná služba zároveň v úterý zadržela opozičního poslance Juana Requesense a jeho sestru Rafaelu, která je studentskou vůdkyní. Opozice dala již dříve najevo obavy, že autoritářský prezident využije sobotní incident k zátahům proti jejím členům.

"V několika výpovědích byl zmíněn Julio Borges. Vyšetřování ukazuje na něj," řekl Maduro v úterním televizním projevu s odkazem na výslechy šestice lidí, kteří byli zadrženi v prvních dnech po sobotní události. Tehdy během oslavy výročí vzniku Národní gardy zazněla při Madurově projevu exploze, k níž se na Twitteru přihlásila neznámá opoziční skupina, která se označuje za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Poslala prý bezpilotní stroje s trhavinou nad shromáždění, kde řečnil Maduro, avšak armáda je sestřelila.

Maduro obvinil z útoku krajní pravici a kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose, který to odmítl. V Kolumbii pobývá i Borges, který se do exilu uchýlil po převzetí pravomocí legitimně zvoleného parlamentu ústavodárným shromážděním vybraným z Madurovi poplatných kandidátů.

Requesens a jeho sestra se stali dalšími oběťmi zátahu na údajné strůjce útoku, když si pro ně za dramatických okolností přišla tajná služba SEBIN.

"Čtrnáct mužů SEBIN násilně uneslo poslance Juana Requesense a předsedkyni Federace univerzitních center Rafaelu Requesensovou," uvedla v prohlášení opoziční strana Spravedlnost především, k níž zákonodárce patří. Jeho sestra byla podle otce později propuštěna, o osudu Requesense nejsou známy podrobnosti.

Borges i Requesens se sice jako poslanci těší imunitě, předseda ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello však podotkl, že o ni mohou přijít. "Spravedlnost přichází, a přichází tvrdě," uvedl na Twitteru.

Madurovi v posledních týdnech přibývají vrásky z rostoucího počtu protestů proti vládě kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi. Lidem chybějí základní potraviny, léky, stále častější jsou v řadě regionů mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody. Někde kolabují i veřejné služby.

Prezident však odmítá uznat chyby a viní opozici z cílených útoků na venezuelskou ekonomiku, na nichž podle něho spolupracují i síly v zahraničí, zejména v Kolumbii a USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy