Maduro obvinil z útoku dronu opozičního vůdce Borgese. Vyšetřování na něj ukazuje, řekl

ČTK ČTK
8. 8. 2018 6:51
Tajná služba zároveň v úterý zadržela opozičního poslance Juana Requesense a jeho sestru Rafaelu, která je studentskou vůdkyní.
Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize | Video:

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil z podílu na výbuchu dronu, který označuje za atentát vůči své osobě, bývalého opozičního předsedu parlamentu Julia Borgese. Tajná služba zároveň v úterý zadržela opozičního poslance Juana Requesense a jeho sestru Rafaelu, která je studentskou vůdkyní. Opozice dala již dříve najevo obavy, že autoritářský prezident využije sobotní incident k zátahům proti jejím členům.

"V několika výpovědích byl zmíněn Julio Borges. Vyšetřování ukazuje na něj," řekl Maduro v úterním televizním projevu s odkazem na výslechy šestice lidí, kteří byli zadrženi v prvních dnech po sobotní události. Tehdy během oslavy výročí vzniku Národní gardy zazněla při Madurově projevu exploze, k níž se na Twitteru přihlásila neznámá opoziční skupina, která se označuje za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Poslala prý bezpilotní stroje s trhavinou nad shromáždění, kde řečnil Maduro, avšak armáda je sestřelila.

Maduro obvinil z útoku krajní pravici a kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose, který to odmítl. V Kolumbii pobývá i Borges, který se do exilu uchýlil po převzetí pravomocí legitimně zvoleného parlamentu ústavodárným shromážděním vybraným z Madurovi poplatných kandidátů.

Requesens a jeho sestra se stali dalšími oběťmi zátahu na údajné strůjce útoku, když si pro ně za dramatických okolností přišla tajná služba SEBIN.

"Čtrnáct mužů SEBIN násilně uneslo poslance Juana Requesense a předsedkyni Federace univerzitních center Rafaelu Requesensovou," uvedla v prohlášení opoziční strana Spravedlnost především, k níž zákonodárce patří. Jeho sestra byla podle otce později propuštěna, o osudu Requesense nejsou známy podrobnosti.

Borges i Requesens se sice jako poslanci těší imunitě, předseda ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello však podotkl, že o ni mohou přijít. "Spravedlnost přichází, a přichází tvrdě," uvedl na Twitteru.

Madurovi v posledních týdnech přibývají vrásky z rostoucího počtu protestů proti vládě kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi. Lidem chybějí základní potraviny, léky, stále častější jsou v řadě regionů mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody. Někde kolabují i veřejné služby.

Prezident však odmítá uznat chyby a viní opozici z cílených útoků na venezuelskou ekonomiku, na nichž podle něho spolupracují i síly v zahraničí, zejména v Kolumbii a USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy