Maduro chce s USA jednat o zřízení "zájmových misí", velvyslanectví vyklidit nenechal

ČTK ČTK
27. 1. 2019 7:04
Vláda dosavadního autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura ustoupila od svého středečního požadavku, aby zemi do 72 hodin opustili zaměstnanci americké ambasády. Se Spojenými státy chce během následujících 30 dní vyjednat zřízení "zájmové mise", která by velvyslanectví nahradila, informovala dnes agentura AP.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Maduro přerušil diplomatické styky s USA ve středu poté, co americký prezident Donald Trump uznal za prozatímního prezidenta Venezuely opozičního vůdce a předsedu parlamentu Juana Guaidóa.

Třídenní lhůta na odchod zaměstnanců velvyslanectví Spojených států z Venezuely vypršela v sobotu večer, ale Trumpova vláda odmítla toto nařízení uposlechnout a stáhla pouze méně důležitý diplomatický personál. Argumentovala tím, že levicový vůdce Maduro již není legitimním prezidentem země.

Obavy, že Maduro nechá velvyslanectví nuceně vyklidit, se nakonec nenaplnily a venezuelská vláda svůj postoj zmírnila. Venezuelské ministerstvo zahraničí v sobotu večer vydalo prohlášení, podle něhož chce Maduro se Spojenými státy během následujících 30 dní vyjednat zřízení "americké zájmové mise" ve Venezuele a obdobného venezuelského úřadu v USA.

Podobným způsobem fungovaly desítky let vzájemné vztahy Spojených států a Kuby, než vláda Baracka Obamy diplomatické vztahy USA s komunistickým režimem ostrova obnovila.

Pokud se Venezuela a Spojené státy na vytvoření zájmových misí nedohodnou, budou muset z Venezuely odejít i zbývající američtí diplomaté.

Madura už neuznává ani vojenský atašé

Venezuelský vojenský atašé ve Spojených státech José Luis Silva navíc oznámil, že ani on již neuznává Nicoláse Madura jako hlavu státu a podporuje opozičního vůdce Juana Guaidóa. Silva zároveň vyzval členy venezuelských ozbrojených sil, aby se zachovali stejně. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.

"Obracím se na venezuelský lid, a především na své bratry v ozbrojených složkách země, s výzvou, aby uznali prezidenta Juana Guaidóa jako jediného legitimního prezidenta," prohlásil Silva ve videonahrávce, která byla podle něj pořízena v kanceláři nacházející se na venezuelské ambasádě ve Washingtonu.

Agentuře Reuters Silva telefonicky sdělil, že již neuznává Madura jako hlavu státu, a apeloval na uskutečnění svobodných voleb.

Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident ve středu při protivládních demonstracích s tím, že hodlá uspořádat nové volby. Učinil tak poté, co parlament minulý týden označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní. Ten začal 10. ledna, ale opozice, EU a na dvě desítky amerických zemí ho neuznávají, protože vzešel z loňských nedemokratických voleb.

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy