Madrid propustil Erdoganova kritika zatčeného na žádost Turků

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2017 21:04
Španělské úřady v neděli propustily německého spisovatele tureckého původu Dogana Akhanliho. Tento kritik prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byl zatčen v sobotu na žádost Turecka. Akhanli ale nesmí opustit Madrid do doby, než bude rozhodnuto o jeho případném vydání. Čeho se podle Ankary dopustil, není jasné. Německá kancléřka Angela Merkelová na předvolebním setkání obvinila Turecko ze zneužívání zatykačů Interpolu. Akhanli byl ve Španělsku na dovolené.
Spisovatel Dogan Akhanli.
Spisovatel Dogan Akhanli. | Foto: ČTK

Madrid - Španělské úřady v neděli propustily německého spisovatele tureckého původu Dogana Akhanliho. Tento kritik tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byl zatčen v sobotu na žádost Turecka. Akhanli ale nesmí opustit Madrid do doby, než bude rozhodnuto o jeho případném vydání.

Čeho se Akhanli podle Ankary dopustil, není jasné, uvádí agentura DPA. Turecké úřady mají nyní 40 dnů na to, aby Španělsku předaly žádost o vydání spisovatele a odůvodnily ji.

Pokud by španělská justice turecké žádosti vyhověla, rozhodovala by o vydání Akhanliho španělská vláda. Celý proces se může táhnout řadu týdnů.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury Reuters na předvolebním setkání obvinila Turecko ze zneužívání zatykačů Interpolu.

"Není to správné a jsem ráda, že jej Španělsko nyní propustilo," prohlásila kancléřka. "Nesmíme zneužívat mezinárodní organizace jako Interpol pro takovéto účely," dodala.

Už v sobotu německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel telefonoval svému španělskému kolegovi Alfonsu Dastisovi, aby Madrid spisovatele Turecku nevydával.

"Bylo by zlé, aby se Turecku podařilo i na druhém konci Evropy dosáhnout toho, že lidé, kteří se ozvou proti prezidentovi Erdoganovi, skončí v cele," řekl v neděli šéf německé diplomacie. Akhanli byl ve Španělsku na dovolené.

Letos šedesátiletý Akhanli byl v 80. a na začátku 90. let v Turecku vězněn za své opoziční aktivity, k nimž patřilo vydávání levicových novin a kniha o genocidě Arménů, která je v Turecku vysoce kontroverzním tématem. Z Turecka uprchl a od 90. let žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem. Má jen německé občanství.

Vztahy mezi Tureckem a Německem jsou napjaté od loňského nezdařeného puče. Německo kritizuje Ankaru za čistky mezi údajnými pučisty. O práci přišlo nebo bylo sesazeno do nižších pozic 150 tisíc lidí, 50 tisíc osob skončilo ve věznicích. Je mezi nimi i desítka Němců, z nichž někteří mají také turecké občanství.

 

Právě se děje

Další zprávy