Z kojící matky se stala ikona. Madonu z kyjevského metra obdivují v italském kostele

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
7. 1. 2023 12:30
Druhý den invaze se ruské jednotky snažily dobýt ukrajinské hlavní město Kyjev. Mnoho lidí se tehdy přišlo schovat do tamního metra. Jednou z nich byla i Tetjana Blyzňaková s malým dítětem, kterou při kojení vyfotil maďarský fotograf. Snímek se dostal až k ukrajinské umělkyni Maryně Solomennykové, jejíž obraz Madona z kyjevského metra bude nyní vystaven v neapolském kostele.
Kresba ukrajinské umělkyně Maryny Solomennykové "Madonna z kyjevského metra" proslula na celý svět. Skončila až v neapolském kostele.
Kresba ukrajinské umělkyně Maryny Solomennykové "Madonna z kyjevského metra" proslula na celý svět. Skončila až v neapolském kostele. | Foto: Aktuálně.cz / Archiv Maryny Solomennykové / Poskytnuto se souhlasem zdroje

Fotografii, která kompozicí připomíná obraz Leonarda da Vinciho Madonna Litta, pořídil loni v únoru András Földes. Solomennykovou zaujala natolik, že ji použila jako inspiraci pro vlastní obraz. Tetjanu Blyzňakovou se zlatou svatozáří ztvárnila s mapou kyjevského metra na pozadí.

"Tato žena s dítětem je symbolem ukrajinských matek, které se musí skrývat před ruskými zbraněmi v protileteckých krytech," vysvětluje pro deník Aktuálně.cz Solomennyková.

Umělkyně ze studia Tubik vytváří mimo jiné charitativní kresby na podporu ukrajinské armády. "Vyjadřuji své pocity a bolest prostřednictvím ilustrací. Snažíme se spolu s týmem vydělávat peníze pro ukrajinskou armádu prodejem umění. Věřím, že díky ilustracím můžete zprostředkovat pravdu celému světu," dodává Solomennyková.

Svoji kresbu s kojící matkou popsala na sociální síti Instagram slovy: "Ukrajinky jsou nejstatečnější a nejsilnější."

Právě přes sociální sítě se kresba nakonec dostala až do Vatikánu - sdílel ji na Facebooku papežův asistent pro styk s veřejností James Martin. Zaujala také kněze ukrajinské řeckokatolické církve Vjačeslava Okuna, který již sedmým rokem žije a studuje v Římě. Právě on požádal ukrajinskou umělkyni o svolení, zda by si Madonu z kyjevského metra mohl vytisknout.

Okun pravidelně jezdí do Neapole, kde poskytuje podporu Ukrajincům, zejména uprchlíkům. Ve městě, kde slouží, žije zhruba padesát rodin, které prchly z Ukrajiny. Spolu s ním do třetího největšího italského města nakonec odjela i kresba a nyní je vystavena v tamní kapli svatého Blažeje. "Těší se značné oblibě," líčí pro Rádio Svoboda Okun. 

Utrpení Matky Boží

Sedmadvacetiletá Blyzňaková se tak stala i symbolem naděje pro farníky. "Ikona odkazuje na utrpení Matky Boží, která musela uprchnout před Herodovým pronásledováním. Byla uprchlicí v Egyptě, je tím velmi blízká nynější situaci," uvedl kněz pro ukrajinskou televizní stanici TSN.

Blyzňaková ale na rozdíl od Matky Boží nakonec nemusela opustit svou vlast, spolu s manželem a dcerou Maryčkou žije ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny.

Když ruská vojska vpadla na Ukrajinu, byla zrovna v Kyjevě se svojí rodinou. Metro využívají tamní obyvatelé od začátku války jako kryt. "Když jsem kojila dceru, uviděli nás maďarští novináři. Zeptali se, jestli nás mohou vyfotit," vzpomíná žena.

Netušila, že byl mezi nimi i András Földes, jedna z tváří maďarského portálu Index, který je kritický vůči premiérovi Viktoru Orbánovi. Rovněž nevěděla, že díky fotografii se objeví v médiích po celé Ukrajině.

"Nejsem hrdinka. Fotografie je spíš symbolem utrpení ukrajinských matek. Mnoho ukrajinských žen s dětmi se skrývá v protileteckých krytech, kde občas dokonce musí rodit," dodává Blyzňaková.

Bombardování nemocnic

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že během prvních čtyř měsíců války ruské jednotky zničily na Ukrajině 799 zdravotnických zařízení. Loni 27. prosince, během ostřelování Chersonu na jihu země, dokonce zasáhly porodnici, kde těsně před útokem lékaři stihli dokončit porod dítěte císařským řezem.

Jen měsíc předtím, 23. listopadu, ruská raketa zasáhla i porodnické oddělení nemocnice ve Vilňansku v Záporožské oblasti, kde během ostřelování zahynul novorozenec. "Ruské zrůdy v noci ostřelovaly velkými raketami malé porodnické oddělení vilňanské nemocnice. Naše srdce jsou plná smutku: zabili dítě, které sotva přišlo na svět," napsal tehdy šéf oblastní správy Oleksandr Staruch na sociální síti Telegram. 

Video: Ukrajina tvrdí, že při útoku na dočasná kasárna v Makijivce zahynuly stovky ruských vojáků (3. 1. 2022)

Ukrajina tvrdí, že při útoku na dočasná kasárna v Makijivce zahynuly stovky ruských vojáků. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy