Madonninu adopci v Malawi komplikuje údajný otec dítěte

Naďa Straková
4. 5. 2009 20:26
Soud bude muset při posuzování zpěvaččiny žádosti vzít v potaz novou skutečnost
Madonna s holčičkou Chifungo James, kterou by si ráda adoptovala
Madonna s holčičkou Chifungo James, kterou by si ráda adoptovala | Foto: Reuters

Lilongwe - Madonna se dosud nevzdala úmyslu adoptovat v Malawi další dítě. Její snaha ale čelí novým komplikacím.

Vodvolacím řízení, které bylo v pondělí zahájeno v hlavním městě tohoto afrického státu - Lilongwe - nebylo zatím učiněno žádné rozhodnutí, a soudce případ odložil na neurčito.

Vysvětlením může být nová skutečnost, ke které soudci museli přihlédnout.

Přihlásil se totiž biologický otec tříleté holčičky Chifungo James (její křestní jméno se někdy poangličťuje na Mercy), kterou si padesátiletá pop star chce adoptovat.

James Kambewa, který si nárokuje biologické otcovství, by se prý rád o svou dceru začal starat.

V rozhovoru pro americkou stanici CBS tento 24letý hlídač přiznal, že dítě nikdy neviděl, je prý ale připraven své dceři roky strávené v sirotčinci vynahradit.

Děti si hrají ve škole, kterou Madonna finančně podporuje
Děti si hrají ve škole, kterou Madonna finančně podporuje | Foto: Reuters

"Jsem schopen se o svou dceru postarat... Chifungo se narodila v Malawi, a měla by tedy vyrůstat v malawské kultuře," prohlásil Kambewa, který prý přes hlasy mnoha pochybovačů nemá z případného testu DNA žádné obavy. Matka čtyřleté Chifungo zemřela krátce po porodu.

Strýc: Kde celou tu dobu byl?

Proti tomu, aby dítě vychovával James Kambewa, se však staví nejbližší příbuzní momentálně asi nejslavnější holčičky v Malawi.

"Přišel za námi, že by se chtěl usmířit a že by chtěl holčičku vychovávat, ale my jsme se mu vysmáli," řekl strýček Chifungo Peter Baneti. "Kde celou tu dobu byl?" ptal se řečnicky dosud nejbližší příbuzný malého (polo)sirotka.

Baneti dal oficiální souhlas k Madonnině adopci. Tu ale soud na začátku dubna zamítl s odůvodněním, že americká hvězda nesplňuje zákonem danou podmínku osmnáctiměsíčního pobytu v zemi.

Foto: Aktuálně.cz

Kromě svých dvou biologických dětí - syna Rocca a dcery Lourdes - vychovává zpěvačka ještě malawského chlapce Davida Bandu, jehož adoptovala v roce 2006. Tehdy soud podmínku dlouhodobého pobytu v zemi zrušil.

O sirotky se v afrických zemích často stará příbuzenstvo. Epidemie AIDS však bere nedospělým dětem i ty nejbližší příbuzné. Na celém světě žije zhruba 15 miliónů sirotků, kterým rodiče zemřeli na AIDS. Jen v subsaharské Africe jich je 11 miliónů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy