Madonna se v Malawi pokouší adoptovat další dítě

Naďa Straková
30. 3. 2009 14:15
Charitativní organizace Save the Children se zpěvačce snaží její záměr rozmluvit
Madonna vchází v doprovodu svých bodyguardů a za zájmu médií do budovy soudu v Lilongwe. Adopční řízení může začít.
Madonna vchází v doprovodu svých bodyguardů a za zájmu médií do budovy soudu v Lilongwe. Adopční řízení může začít. | Foto: Reuters

Lilongwe - Před budovou vrchního soudu v hlavním městě Malawi Lilongwe dnes bylo nezvykle rušno. Postaral se o to příjezd americké zpěvačky Madonny, která se chystá adoptovat již druhé dítě z této chudé země na jihovýchodě Afriky a dnes přišla k soudu podepsat patřičné dokumenty.

Čtyřletá holčička Chifundo (případně Mercy, jak zní překlad jejího křestního jména do angličtiny) James žije ve stejném sirotčinci, odkud si nyní padesátiletá hvězda v roce 2006 adoptovala dnes tříletého chlapečka Davida Bandu.

Madonnin záměr adoptovat si v Malawi již druhé dítě však zpochybňuje britská charitativní organizace Save the Children, která zpěvačku vyzvala, aby své rozhodnutí zvážila.

"Pro dítě je nejlepším místem, kde může vyrůstat, jeho vlastní rodina nebo komunita," řekl mluvčí charity David Nutt americké televizní stanici CNN. "Většina dětí v sirotčincích má alespoň jednoho rodiče či příbuzné, kteří se o ně mohou postarat v době absence rodičů," tvrdí Nutt.

Lepší rodina než ústav

S tím však nesouhlasí Steven Whitehead, šéf britské agentury Oasis, která britským rodičům zprostředkovává mezinárodní adopce. Podle něj je mezinárodní adopce pro dítě prospěšná.

Foto: Aktuálně.cz

"Existuje velké množství dětí, pro které představuje adopce do zahraničí jedinou šanci žít v rodině, a tím také dítěti zajistit podle mezinárodní úmluvy o právech dítěte právo na rodinu," řekl Whitehead britské stanici BBC.

"A pro dítě je lepší vyrůstat v rodině, ať je to kdekoli na světě, než v ústavní péči, jelikož ta, jak je všeobecně známo, má na vývoj dítěte velmi negativní dopad, takže je toto téma vlastně bezpředmětné," dodal.

Madonna a její mluvčí se k výzvě Save the Children zatím nevyjádřili.

Podle agenturami citovaného sociálního pracovníka z Lilongwe, který si přál zůstat v anonymitě, zemřela osmnáctiletá svobodná matka malawijské holčičky, kterou si chce Madonna osvojit, několik měsíců po porodu. O otci dítěte nejsou známy žádné oficiální informace. 

Madonna jako šablona

Madonna se v minulosti nechala slyšet, že by ráda svým příkladem usnadnila proces mezinárodní adopce všem budoucím zájemcům.

"Chtěla bych být něco jako vzor či šablona pro budoucí adopce," řekla kdysi Madonna. I když malawijské zákony oficiálně neumožňují mezinárodní adopci svobodnému či rozvedenému rodiči (Madonna se loni rozvedla s britským filmovým režisérem Guyem Ritchiem), tamní úřady se nechaly slyšet, že každý případ posuzují jednotlivě.

Kromě Davida Bandy vychovává Madonna ještě své dvě biologické děti - syna Rocca a dceru Lourdes.

V roce 2006 založila zpěvačka, která patří k nejbohatších ženám v showbusinessu, nevládní organizaci Raising Malawi, jež pomáhá malawijským sirotkům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy