Orbán narazil, Maďary rozdělil "zákon o otroctví". Jde proti němu i krajní pravice

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 17. 12. 2018 11:44
Maďarský premiér Viktor Orbán je zvyklý vítězit. Povedlo se mu to třikrát za sebou ve volbách, má v parlamentu dvoutřetinovou většinu.
Maďarská policie v centru Budapešti zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří znovu protestovali proti novele zákoníku práce. | Video:

Prosadí vše, co chce. Změny ústavy, přebírání médií spřízněnými podnikateli, tvrdé protiimigrační zákony. Opozice je slabá, v loňských volbách neuspěla a odpůrci premiéra zřídkakdy vyjdou protestovat do ulic ve větším počtu.

Zákon, který maďarský parlament schválil minulý týden, ale vyvolal v zemi nesouhlas. Tisíce lidí demonstrují od středy každý den v Budapešti, v neděli se jich sešlo na deset tisíc.

Vláda novelizovala zákoník práce, který umožňuje, aby zaměstnavatelé požadovali po zaměstnancích až 400 neplacených přesčasových hodin ročně. Dosud to bylo 250 hodin. Přičemž zaměstnavatel má na proplacení přesčasů čas až tři roky, nemusí je vyplácet hned další měsíc.

Pro srovnání: v Česku je maximum 150 hodin ročně.

Maďarskou novelu kritizuje nejen levicová a liberální opozice, ale také odbory, a dokonce největší opoziční strana. Krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

A vůbec většina Maďarů je proti: průzkum agentury Republikon Intézet mezi tisícovkou respondentů ukázal, že změna se nelíbí 83 procentům obyvatel země. Kritici novelu nazývají "zákonem o otroctví".

Demonstrantů se zastal i Jobbik

Předseda Jobbiku Tamás Sneider prohlásil, že pokud novela zákoníku práce nebude zrušena a policie nepřestane s potlačováním demonstrací, příznivci strany z celé země se sjedou do Budapešti, aby protestující bránili.

Jobbik přitom dosud Orbána a jeho stranu Fidesz podporoval zejména v odporu k migraci a také při odrážení kritiky z Evropské unie. Tentokrát se ale postavil jednoznačně na opoziční stranu.

Kossúthovo náměstí v Budapešti před budovou parlamentu zažilo minulý týden několik demonstrací. Proti zhruba pěti až šesti tisícovkám odpůrců Orbána zasáhla policie. Podle svědků bylo násilí na obou stranách. Někteří demonstranti házeli na policisty vajíčka a dýmovnice, ti odpovídali ranami obuškem a rozstřikováním pepřového spreje.

V neděli se shromáždilo v centru města deset tisíc lidí i přes velký mráz. Provolávali s posměchem "Hezké Vánoce, pane premiére". Demonstrace se zúčastnili také zástupci odborů. Poprvé se protestovalo i mimo hlavní města: v Szegedu, Györu, Békéscsabě.

Veřejnoprávní maďarská televize o nedělních demonstracích nevysílala žádnou reportáž. Do budovy pak přišli opoziční poslanci, kteří se reportáže dožadovali. Jak ukazuje video zveřejněné na sociálních sítích, byli násilím vyvedeni.

Provládní bulvární deník Ripost na své titulní stránce nazval demonstranty už dříve "opozičními vandaly, spojenými s Georgem Sorosem" (americký finančník maďarského původu, kterého kritizuje Orbán). Deník taky vyzval čtenáře, aby na fotografiích demonstranty identifikovali a nahlásili jména policii.

Další provládní média uvedla, že opozice chce v Maďarsku vyvolat "chaos jako na Ukrajině" a že demonstranti jsou Sorosovi žoldáci.

Už není na koni?

"K násilí a použití síly Orbán nebude sahat. Ne kvůli tomu, že by ctil občanská práva a svobody, ale proto, že by to mohlo vést k neočekávaným situacím, které by neměl pod kontrolou. Je na koni, pokud udržuje zdání a fasádu demokracie," říká k současnému dění maďarský investigativní reportér Szabolcs Panyi.

Server hvg.hu pak cituje analytika Csabu Tótha, podle kterého vzniká v Maďarsku nová situace. Zatímco předchozí protesty proti Viktoru Orbánovi rychle vyvanuly, tentokrát to může být jinak, protože je do nich zapojeno více hráčů. Politici, strany, odbory. Navíc mnoho demonstrantů dorazilo do Budapešti z venkova.

Video: Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy