Maďarským studentům umění vadí politický vliv na univerzitě, akademici rezignovali

ČTK ČTK
31. 8. 2020 21:03
Vedení maďarské Univerzity divadelních a filmových umění v pondělí odstoupilo na protest proti dosazení nové správní rady, která podle něj ohrozí nezávislost instituce. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž v pondělí hodlají zahájit protest i studenti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podporovatelé premiéra Viktora Orbána a provládní novináři dlouhodobě tvrdí, že je načase, aby se kultura posunula blíže konzervativním hodnotám a ukončila jimi označovanou dominanci liberálů a stoupenců levice v maďarském umění.

Orbán po roce 2010, kdy se podruhé stal předsedou maďarské vlády, postupně rozšířil svůj vliv do většiny oblastí politického i společenského života země - včetně univerzit, akademie věd či státních médií. V projevu po vítězství ve volbách v roce 2018 uvedl, že hlavním úkolem je "vtisknout politický systém do kulturní éry".

Zákon přijatý parlamentem koncem května přesunul vlastnictví univerzity se 155letou tradicí ze státu na soukromou nadaci. Do její správní rady následně vláda dosadila jí vybrané osoby, zatímco kandidáty navržené univerzitou odmítla. Obvinění ze snah o cenzuru odmítla s tím, že reorganizace naopak jakémukoliv vládnímu vlivu na vysoké školy zabraňuje.

Podobným způsobem byla reformována Korvínova univerzita v Budapešti, největší ekonomická škola, a reorganizace se odehrává na dalších sedmi univerzitách.

Akademický senát divadelní a filmové univerzity vydal prohlášení, v němž si stěžuje, že byl po reformách zbaven dosavadního práva rozhodovat o rozpočtových, organizačních a personálních otázkách. "Toto je začátek nové éry," řekla režisérka a zástupkyně děkana Eszter Nováková.

V uplynulých týdnech rezignovalo na své pozice několik šéfů divadelních kateder. Večer se má na půdě univerzity uskutečnit protest studentů.

Demonstrace studentů, vyučujících či herců proti tehdy zamýšlené reformě univerzity a hrozící ztrátě akademických svobod se uskutečnila již koncem června. Zúčastnily se jí stovky lidí, vládu však od jejího záměru provést organizační změny neodradila.

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy