Maďarský ústavní soud zrušil povinnou registraci voličů

ČTK ČTK
28. 12. 2012 20:25
Vládní strana Fidesz chce proto navrhnout začlenění registrace přímo do ústavy
Premiér Viktor Orbán.
Premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský ústavní soud se postavil proti povinné registraci voličů, kterou před měsícem definitivně schválil parlament ovládaný Svazem mladých demokratů (Fidesz) premiéra Viktora Orbána.

Podle rozhodnutí soudců pozbývají platnosti některá nová ústavní ustanovení, včetně dodatku umožňujícího zavedení registrace voličů, který v Maďarsku vyvolal vlnu kritiky.

Registraci voličů podáním stížnosti k ústavnímu soudu zpochybnil maďarský ombudsman Máté Szabó. Nelíbilo se mu, že parlament zavedením povinnosti volební registrace podle jeho názoru překročil své pravomoci dané ústavou.

 

Soud zrušil některé z přechodných ustanovení, které podle verdiktu parlament sice schválil jako přechodné, ve skutečnosti ale měly platit delší dobu, čímž poslanci překročili své zákonodárné kompetence.

Šéf parlamentní frakce Fideszu Antal Rogán prohlásil, že strana rozhodnutí soudu respektuje a že je připravena napravit procesní nedostatky. Dodal, že z verdiktu je patrné, že soud vyjádřil jen formální výtky, čímž nezpochybnil obsah.

Fidesz podle Rogána proto navrhne začlenění zmíněných ustanovení přímo do ústavy. Příslušný ústavní dodatek by mohli poslanci projednat v únoru.

Ústavní soud podle MTI uvedl, že nezkoumal, zda obsah ustanovení je v souladu se základním zákonem, neboť verdikt se týkal výhradně formální stránky ústavy.

Maďarští poslanci ústavní dodatek o povinné registraci voličů před parlamentními, místními a evropskými volbami schválili v říjnu.

V listopadu pak parlament odhlasoval novelu volebního zákona. Ten stanovuje, aby se voliči vždy nejpozději 15 dní před hlasováním zaregistrovali osobně na úřadě nebo elektronicky.

Volební reformu tvrdě kritizovala opozice a ochránci lidských práv, podle kterých si chce premiér Viktor Orbán v roce 2014 díky kontrole voleb zajistit znovuzvolení. Volební registrace prý poškodí voliče, kteří se rozhodnou hlasovat na "poslední chvíli".

Orbánův vládní Fidesz, který má v parlamentu ústavní většinu, obvinění z postranních úmyslů popírá a tvrdí, že novinka naopak vede občany k aktivnějšímu chování během volebního procesu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy