Za katastrofu při havárii hliníkárny nikdo nemůže, rozhodl po letech soud v Maďarsku

ČTK ČTK
28. 1. 2016 16:57
Soud v maďarském městě Vesprém ve čtvrtek zprostil viny všech patnáct lidí obžalovaných kvůli jedné z největších průmyslových havárií v dějinách země. Před více než pěti lety přišlo o život deset lidí, když se protrhla hráz s toxickým odpadem. Prokuratura obvinila bývalého ředitele a další členy vedení hliníkárny ve městě Ajka, ležícího asi 160 kilometrů západně od Budapešti, že nedbalostí zavinili protržení hráze odkalovací nádrže a způsobili tak smrt deseti lidí a rozsáhlé materiální a ekologické škody. Podle rozhodnutí soudu se ale obžalovaní nedopustili žádného trestného činu. Oběti havárie reagovaly na verdikt podle agentury AFP rozhořčeně.
Vlna červeného bahna postihla v roce 2010 celkem tři obce.
Vlna červeného bahna postihla v roce 2010 celkem tři obce. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy