Za katastrofu při havárii hliníkárny nikdo nemůže, rozhodl po letech soud v Maďarsku

ČTK ČTK
28. 1. 2016 16:57
Soud v maďarském městě Vesprém ve čtvrtek zprostil viny všech patnáct lidí obžalovaných kvůli jedné z největších průmyslových havárií v dějinách země. Před více než pěti lety přišlo o život deset lidí, když se protrhla hráz s toxickým odpadem. Prokuratura obvinila bývalého ředitele a další členy vedení hliníkárny ve městě Ajka, ležícího asi 160 kilometrů západně od Budapešti, že nedbalostí zavinili protržení hráze odkalovací nádrže a způsobili tak smrt deseti lidí a rozsáhlé materiální a ekologické škody. Podle rozhodnutí soudu se ale obžalovaní nedopustili žádného trestného činu. Oběti havárie reagovaly na verdikt podle agentury AFP rozhořčeně.
Vlna červeného bahna postihla v roce 2010 celkem tři obce.
Vlna červeného bahna postihla v roce 2010 celkem tři obce. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy