Maďarský soud nařídil zaplatit romským dětem odškodné za segregaci ve škole

ČTK ČTK
12. 5. 2020 21:27
Maďarský nejvyšší soud potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole.
Foto: Jakub Plíhal

Podle rozsudku škola v Gyöngyöspatě na severu Maďarska, městský úřad a místní školský úřad mají rodinám 60 romských dětí vyplatit celkem 100 milionů forintů (7,8 milionu korun) za to, že děti byly oddělovány od ostatních žáků a dostávalo se jim horšího vzdělání. Obhájci těchto institucí u nejvyššího soudu podle agentury MTI požadovali, aby dětem místo peněz byly nabídnuty kurzy. Nicméně soud uvedl, že "jedinou možnou kompenzací za tuto nemateriální újmu je výplata peněz".

Agentura Reuters připomíná, že pravicový premiér Viktor Orbán letos v lednu naznačil, že stát by se neměl nařízení soudu ohledně finanční kompenzace podřídit a dětem by měl zajistit kurzy. Vláda na rozhodnutí nejvyššího soudu zatím nijak nereagovala.

Orbán si na první významné tiskové konferenci v letošním roce stěžoval na verdikt soudu nižší instance ohledně výplaty odškodného rodinám romských dětí z Gyöngyöspaty. Řekl, že Romové v tamní škole se přičinili o to, že tam panovala nebezpečná atmosféra, kterou nešlo zvládnout, a že rodiče ostatních žáků své děti raději přehlašovali do školy ve vedlejším městě.

Ochránci lidských práv dlouhodobě poukazují na to, že Romové v Maďarsku, ale i jinde ve střední Evropě, žijí ve srovnání s většinovým obyvatelstvem v nepoměrné chudobě, čelí předsudkům na trhu práce a ve školách i výpadům ze strany stoupenců krajní pravice. Gyöngyöspata v roce 2011 zažila potyčky radikálů s Romy, při nichž několik lidí utrpělo zranění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy