Maďarský parlament podpořil Polsko ve sporu s Evropskou komisí o připravovanou reformu soudnictví

ČTK ČTK
20. 2. 2018 20:39
Maďarský parlament považuje proceduru EK zahájenou vůči Polsku za nepřijatelnou. Podle parlamentu si komise rozšířila pravomoci v rozporu se smlouvami EU.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament v úterý schválil rezoluci, v níž vyjádřil podporu Polsku ve sporu s Evropskou komisí ohledně reformy soudního systému, která vyvolává obavy z ohrožení právního státu v zemi. Informovala o tom agentura MTI. EK kvůli tomu zahájila vůči Polsku procedurou, jež může omezit práva Polska jako člena EU.

Komise proceduru odstartovala loni v prosinci s odůvodněním, že v zemi hrozí riziko závažného porušení vlády práva. Důvodem byly hlavně reformy soudního systému, které v Polsku i v zahraničí vyvolaly obavy o zachování nezávislosti justice v této unijní zemi.

Rezoluce schválená maďarským zákonodárným sborem označuje spuštění uvedené procedury za nepřijatelné. Podle agentury MTI zároveň zdůrazňuje, že článek 7 unijní smlouvy "nesmí být zneužíván k politickému honu na čarodějnice".

Maďarský parlament považuje proceduru zahájenou proti Polsku za "nebezpečný precedens", kdy si komise rozšířila své pravomoci jako strážce smluv v rozporu s tím, "jak je stanoveno v zakládajících dokumentech společenství", uvádí se podle MTI rovněž v rezoluci.

Parlament rovněž vyzval maďarskou vládu, aby stála na straně Polska a aby nepodpořila žádný návrh, který by omezil práva této země.

 

Právě se děje

Další zprávy