Maďarský Jobbik rozjel kampaň. Terčem Romové a Slováci

Martin Novák Martin Novák
19. 1. 2010 17:25
V dubnu se v Maďarsku konají parlamentní volby. Krajní pravice má šanci na dobrý výsledek
Pochod Maďarské gardy.
Pochod Maďarské gardy. | Foto: Reuters

Budapešť - Předvolební kampaň v Maďarsku se rozjíždí, k urnám půjdou Maďaři v dubnu.

Nikdo nepochybuje o tom, že jasně zvítězí pravicová strana Fidesz, zatímco socialisté, kteří vyhráli dvakrát po sobě, neuspějí.

Otázkou tak zůstává, jak si povede v zemi, která je ve střední Evropě nejhůře zasažena hospodářskou krizí, krajní pravice.

Hnutí za lepší Maďarsko, známé také pod názvem Jobbik, šokovalo loni ziskem patnácti procent ve volbách do Evropského parlamentu. I letos chce dosáhnout na dvojciferný zisk, přestože pravděpodobně vyšší volební účast jeho naděje zmenšuje.

Kampaň začala mítinkem na stadionu přes třemi tisíci příznivci. Předseda strany Gábor Vona shrnul základní cíle Jobbiku. Těmi jsou ochrana malých podnikatelů, obrana půdy před jejím vykupováním cizinci a boj proti údajné "cikánské kriminalitě."

Shromáždění se v uniformách zúčastnili také členové soudem zakázané Maďarské gardy, považované za jakési ozbrojené křídlo Jobbiku.

Strana je silná především v regionech, kde je velká nezaměstnanost a kde žije mnoho Romů. Tedy především na východě země.

Napětí v Maďarsku loni přerostlo v sérii vražd šesti Romů. Pachatelé použili ve většině případu stelnou zbraň. Policie nakonec vrahy vypátrala, hlavou skupiny byl bývalý voják, který působil v mírové misi v Kosovu.

Skupina vrahů loni zastřelila šest Romů na různých místech země.
Skupina vrahů loni zastřelila šest Romů na různých místech země. | Foto: Reuters

Hnutí za lepší Maďarsko ale sází především na protiromskou rétoriku.

"Záleží na vás, jestli v roce 2010 cikánská kriminalita ovládne Maďarsko. Jestli se staneme cizinci ve vlastní zemi," prohlásil europoslanec Csanád Szegedi.

Ten se během začátku kampaně obul také do Slováků. Ve Štrasburku navrhl vyloučit Slovensko z Evropské unie.

Vrátit by se podle něj mohlo jedině tehdy, až zruší jazykový zákon, který podle názoru maďarské vlády i většiny politiků diskriminuje maďarskou menšinu na Slovensku.

Sedmadvacetiletý Szegedi, který se zasedání Evropského parlamentu zúčastnil v uniformě Maďarské gardy,  označil zákon za rasistický.

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy