reklama
 
 

Maďarsko už není demokracií. Lidé se kvůli propagandě bojí muslimů, říká režisérka

15. 3. 2019 7:09
Pro mnoho Maďarů je těžké a riskantní kritizovat vládu a premiéra Viktora Orbána. Mohou přijít o práci, upozorňuje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Eszter Hajdúová, režisérka a autorka filmu s názvem Maďarsko 2018. Snímek mapuje zákulisí loňské kampaně před parlamentními volbami. A to nejen vládního Fideszu premiéra Orbána, ale také vůdce opoziční levice a bývalého premiéra Ference Gyurcsánye. Hajdúová chce snímek promítat v Maďarsku před volbami do Evropského parlamentu, v nichž Orbánova strana vede kampaň založenou na odporu vůči migraci, muslimům a Bruselu. Zároveň Evropská lidová strana (EPP) zvažuje, že Orbánovu formaci v Evropském parlamentu vyloučí ze svých řad.

Je Maďarsko ještě demokracií?

Myslím si, že ne. Volby jsou sice formálně demokratické a pluralitní, ale lidé nemají možnosti vidět, slyšet a číst v médiích názory opozice. Média jsou plně kontrolována vládou. A jestliže různé strany nemají šanci oslovit voliče, nemůžeme takový systém považovat za demokracii.

Nedávno jsem hovořil s jedním maďarským studentem, který říkal, že lidé nijak zvlášť Viktora Orbána nemilují, ale mají strach ze změn a bývalého premiéra Gyurcsánye spojují s korupčními skandály. Je to i váš názor?

Gyurcsány už není důležitým politickým hráčem. Dostal šest procent hlasů ve volbách. Rozhodně dnešní Maďarsko není nějakým soubojem Orbána a Gyurcsánye. Jinak jsem si jistá, že Maďaři jsou skutečně vystrašení a bojí se změn. Věří, že když tato vláda padne, zemi zaplaví miliony migrantů a Maďarsko se stane muslimskou zemí. Tato propaganda je v Maďarsku úspěšná.

V minulosti ale Maďarsko přece mělo kontakty s islámským světem, s muslimy. Proč se jich teď tolik bojí?

Maďarská společnost má dlouhou historii nenávisti vůči určitým skupinám lidí. Nezapomeňte, že v Maďarsku vznikla v 19. století vůbec první antisemitská politická strana v Evropě. Čili máme tradici vyčlenit určitou skupinu a nenávidět ji.

Vláda Orbána si vybrala migranty a učinila z nich terč nenávisti. Zabírá to na lidi, kteří třeba jsou chudí, nemají peníze, ale mají svoji identitu, na které si zakládají. Ve stylu "my jsme Maďaři a oni jsou nebezpeční nepřátelé".

Ale co se stane po Orbánově odchodu?

Myslím, že chce být u moci ještě mnoho let. Už teď je premiérem dvanáctý rok. V tuto chvíli nevidím řešení této situace. Doufám ale, že Maďarsko zůstane v Evropské unii. Pokud zůstane, snad zůstane i nějaká šance na změnu.

Jste zklamaná z toho, že tolik maďarských novinářů se smířilo s tím, že vláda ovládá média, a přizpůsobili se tomu?

Jsem z toho smutná, ale chápu, v jaké pozici jsou. A že někteří vládu alespoň otevřeně nepodporují. Nemohou zveřejňovat kritické články, přitom samozřejmě potřebují peníze na živobytí. A těžko by hledali jinou práci.

To samé platí i pro filmaře. Orbánova vláda dává peníze do státního fondu, který umožňuje natáčet filmy. Ale ne těm, kteří kritizují vládu. Nic nemůže být kritické vůči vládě.

Váš film je ovšem kritický k Orbánovi. Máte kvůli tomu problémy? Čelíte například výhrůžkám?

Žiji v Portugalsku, produkci mého filmu měla na starosti portugalská společnost. Ano, dostala jsem výhružné dopisy, ale zatím nic víc. Je potřeba říci, že maďarská média o mém filmu mlčí. Promítal se přitom na mnoha místech Evropy.

V Maďarsku se promítat nebude?

Plánujeme projekci na konec dubna před volbami do Evropského parlamentu. Film také bude dostupný několik dní on-line.

Někteří vaši maďarští kolegové, kteří se na filmu podíleli, nechtěli být uvedeni v titulcích. Báli se něčeho?

Ano. Například jeden z nich pracuje v maďarské veřejnoprávní televizi a ví, že kdyby se vědělo o jeho spolupráci na mém filmu, vyhodili by ho. Je potřeba to chápat.

Video: Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti 

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský |  14:32

autor: Martin Novák | 15. 3. 2019 7:09

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama