Maďarsko se chystá očkovat čínskou vakcínou. Evropská unie ji ještě neschválila

ČTK ČTK
23. 2. 2021 14:56
Maďarsko ve středu začne jako první země v Evropské unii očkovat vakcínou proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na facebookové stránky maďarské vlády. Maďarský regulační úřad tento preparát nedávno schválil pro nouzové použití, aniž čekal na doporučení od Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).
Do Maďarska přiletěla dodávka čínské vakcíny proti koronaviru.
Do Maďarska přiletěla dodávka čínské vakcíny proti koronaviru. | Foto: Ministry of Foreign Affairs and Trade (KKM)/Handout via REUTERS

V polovině února v maďarské metropoli přistálo letadlo, které do země přivezlo prvních 550 000 dávek očkovacího preparátu čínské společnosti. K naočkování jsou potřebné dvě dávky této vakcíny, tudíž první várka by měla pokrýt vakcinaci 275 000 osob. Budapešť v lednu oznámila, že s firmou Sinopharm uzavřela dohodu o nákupu pěti milionů dávek její vakcíny.

Maďarsko, jehož vláda kritizuje pomalé zavádění vakcín v Evropské unii, je první z 27 členských zemí, která už dříve schválila kromě čínské také ruskou vakcínu.

Maďarský regulační úřad ani v případě ruské vakcíny Sputnik V nečekal na doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky. Maďarsko dále očkuje vakcínami proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Země začala proti covidu-29 očkovat v prosinci loňského roku. Podle tiskové agentury MTI tamní zdravotníci k dnešnímu dni naočkovali 457 096 lidí proti covidu-19, z nichž 205 720 osob dostalo dvě dávky preparátu.

Ve zhruba desetimilionové zemi se od začátku pandemie prokazatelně koronavirem infikovalo přes 407 000 lidí, z nichž 14 450 jich zemřelo.

 

Právě se děje

Další zprávy