Tehdy a nyní: Před rokem bylo okolí hliníkárny v Ajce pod rudým bahnem

Tehdy a nyní: Před rokem bylo okolí hliníkárny v Ajce pod rudým bahnem
Tunde Erdelyiová zachraňuje kočku ze svého domu v Devecseru - 5. října 2010 (nahoře); na druhém snímku je Erdelyiová s jinou kočkou, ve vesnici Bazsi 23. září 2011.
Janos Fuchs hledá v troskách domu své matky to, co zbylo nepoškozené; v Kolontáru 6. října 2010 (nahoře); Fuchs stojí na místě, kde ještě před rokem dům stál a drží křížek, jednu ze dvou věcí, které tehdy zachránil 23. září 2011.
Jozsef Bors (80) se snaží uklízet svůj dům v Devecseru - 6. října 2010 (nahoře), na snímku z 23. září 2011 stojí před svým novým domem, který dostal od státu a který leží v jiné části města.
Město Devecser 8. října 2010 (nahoře) a stejné místo 23. září 2011.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
4. 10. 2011 12:20

Ajka - Dlouhá léta byla hliníkárna v západomaďarské Ajce pro své okolí především zdrojem pracovních příležitostí. Situace se změnila přesně před rokem, 4. října 2010, kdy z protržené odpadní nádrže unikl nebezpečný kal. Připravil o život deset lidí a zamořil plochu o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních. Šlo o jednu z nejhorších průmyslových havárií v dějinách Maďarska. Na následujících snímcích můžete porovnat, jak postižená místa vypadala bezprostředně po havárii a jak to tam vypadá nyní.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy