Maďarsko porušilo práva dvou migrantů. Má jim zaplatit 10 tisíc euro, rozhodl soud pro lidská práva

ČTK ČTK
14. 3. 2017 19:25
Po 10 tisícech euro mají od Maďarska obdržet dva bangladéšští migranti, kteří byli na podzim roku 2015 zadržováni v tranzitní zoně u přechodu Röszke na maďarsko-srbské hranici a následně vráceni do Srbska. Podle Evropského soudu pro lidská práva bylo jejich zadržování a vrácení protiprávní, jelikož porušovalo Evropskou úmluvu o lidských právech. Vládnoucí strana Fidesz v první reakci na verdikt označila za nesmyslné, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v úterý rozhodl, že Maďarsko před dvěma roky protiprávně zadržovalo dva migranty v tranzitní zóně a poté je poslalo zpět do Srbska. Rozsudek, proti němuž se lze odvolat, by mohl Budapešti znesnadnit realizaci nového zákona, který zpřísňuje zacházení s migranty, včetně žadatelů o azyl. Vládnoucí strana Fidesz označila verdikt za nesmyslný.

Maďarsko podle ESLP zadržováním dvou bangladéšských migrantů na podzim 2015 v tranzitní zóně u přechodu Röszke na své jižní hranici se Srbskem porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. Jejich pozdějším vrácením do Srbska pak oba muže vystavilo riziku nehumánního zacházení v řeckých uprchlických centrech.

Maďarské úřady podle mínění soudců tímto jednáním porušily právo na svobodu a bezpečnost, zákaz mučení a právo na poskytnutí účinné pomoci zakotvené v Evropské úmluvě o lidských právech.

ESLP nařídil Maďarsku zaplatit oběma Bangladéšanům po 10 tisícech eurech (270 tisíc korun) jako odškodné a po 8705 eurech k pokrytí soudních výloh.

Rozsudek byl vynesen pouhý týden poté, co maďarský parlament schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů. Po vstupu do země mají být zadržováni v uprchlických táborech až do definitivního vyřízení jejich žádostí o azyl. Kromě toho policie může vracet za hranice migranty, kteří přišli nelegálně a byli zadrženi kdekoli v zemi. Dříve policie mohla vracet do Srbska a Chorvatska běžence dopadené v osmikilometrovém pohraničním pásu.

Vládnoucí strana Fidesz v první reakci na verdikt označila za nesmyslné, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic. Migrační krizi lze zvládnout pouze silnou obranou hranic, a ne "podléháním" nátlaku Bruselu a Štrasburku, zdůraznila podle agentury MTI strana premiéra Viktora Orbána ve svém prohlášení.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy