Maďarsko podá žalobu na uprchlické kvóty. Porušují prý suverenitu země

ČTK ČTK
17. 11. 2015 11:42
Maďarsko napadne u Evropského soudního dvora plán na přerozdělení žadatelů o azyl mezi země EU na základě povinných kvót. Oznámil to maďarský ministr spravedlnosti László Trócsányi poté, co maďarský parlament schválil zákon poskytující vládě pravomoci k takovému kroku. Podle Trócsányiho je plán na přerozdělení migrantů v rozporu s vůlí většiny občanů Evropy a porušuje suverenitu Maďarska. Každý stát by měl mít podle něj možnost rozhodnout se, koho na své území pustí. Ministr očekává, že další země, které s kvótami nesouhlasí, se k Maďarsku v žalobě připojí. Záměr podat žalobu na kvóty ohlásilo již v září Slovensko. Česko tehdy podobný krok odmítlo s tím, že nechce dále zvyšovat napětí.
Uprchlíci na cestě do Německa (ilustrační foto)
Uprchlíci na cestě do Německa (ilustrační foto) | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polsko si postěžovalo německému diplomatovi na zprávy o volbách

Polské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo německého chargé d'affaires, aby si postěžovalo na způsob zpravodajství o polských prezidentských volbách v německých médiích. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Varšavy jsou příspěvky v německých médiích nepřesné a předpojaté.

Poláci budou hlasovat ve druhém kole voleb hlavy státu tuto neděli. Očekává se těsný souboj mezi stávajícím prezidentem Andrzejem Dudou, který je spojencem konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a liberálním starostou Varšavy Rafalem Trzaskowským z centristické Občanské platformy (PO).

Duda už dříve obvinil zahraniční média z dezinterpretace některých jeho výroků, které zazněly v předvolební kampani. Vytržen z kontextu byl údajně i jeho nedávný výrok o tom, že hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. Dudův tábor také ostře reagoval i na zpravodajství o udělení prezidentské milosti v pedofilním skandálu v jednom polském listu spoluvlastněném německými majiteli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy