Maďarsko o půlnoci uzavře hranice s Chorvatskem. Plot s ostnatým drátem už je dokončený

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2015 19:12
Maďarsko o půlnoci uzavře své hranice s Chorvatskem. Oznámil to v pátek úřad premiéra Viktora Orbána s tím, že hraniční přechody zůstanou otevřené, ale jinde nebude možné přecházet kvůli plotu s ostnatým drátem. Výstavbu tohoto plotu na této hranici Maďaři dokončili ve čtvrtek. Chorvati už se dohodli na dalším postupu se Slovinskem, plán je zatím tajný.
Dokončování plotu na maďarsko-chorvatské hranici.
Dokončování plotu na maďarsko-chorvatské hranici. | Foto: Reuters

BudapešťMaďarsko o půlnoci uzavře své hranice s Chorvatskem. Výstavbu plotu zde Maďaři dokončili ve čtvrtek.

Kvůli rozhodnutí Budapešti jsou nyní v pohotovosti úřady v Chorvatsku i Slovinsku.

"Chorvatská vláda už se dohodla na dalším postupu se Slovinskem. Pokud Maďarsko uzavře své hranice, začne Chorvatsko ve spolupráci se Slovinskem tento plán uskutečňovat," řekl dnes mluvčí vlády v Záhřebu.

Foto: Aktuálně.cz

Premiér Milanović je ve stálém kontaktu se slovinským premiérem Mirem Cerarem, s nímž jednal už ve čtvrtek v Bruselu. Dnes spolu oba politici několikrát telefonovali a chorvatská vláda se připravuje k realizaci takzvaného "plánu C" - jeho obsah však není znám.

Jednou z variant je údajně vytvoření koridoru pro uprchlíky vedoucího přes obě země do Rakouska.

Předcházelo uzavření hranic se Srbskem

Před měsícem, 15. září, už tímto způsobem Maďaři přehradili hranici se Srbskem, aby zabránili ve vstupu do země uprchlíkům.

Běženci poté zvolili novou trasu se Srbska do Chorvatska a odtud pak do Maďarska. Nyní bude muset s náporem uprchlíků na své hranici počítat Slovinsko.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto uvedl, že jeho země zřídí u hranice s Chorvatskem dvě záchytná místa, kde budou moci běženci žádat o azyl.

Na maďarské hranici se Srbskem působí od tohoto týdne i jedenadvacet českých vojáků. Maďarské armádě pomáhají pěti Tatrami při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou.

Od začátku roku prošlo Maďarskem už přes 330 000 uprchlíků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy