Maďarsko má osmou oběť jedovaté spoušti

Simona Holecová
11. 10. 2010 22:10
Hliníkárnu, které kal vytekl, převezme stát. Poslanci narychlo přijali zákony
Momentka z Devecseru.
Momentka z Devecseru. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko potvrdilo poslední oběť toxického bahna.

Kal se vylil 4. října z poničené nádrže fabriky na hliník na severozápadě země a zdevastoval tři obce, které mu stály v cestě. Zcela zničil život ve dvou řekách, pronikl i do Dunaje.

Stovky lidí přišly o střechu nad hlavou, na 120 lidí muselo s popáleninami a dýchacími problémy do nemocnice. Bezprostředně po vylití kalu zahynuli čtyři lidé, mezi nimi i tříměsíční kojenec. Další čtyři lidé se pohřešovali. Poslední z nich, osmou oběť, nalezli místní týden po neštěstí. V pondělí večer.

Zatímco záchranáři na místě stále zabezpečují prasklou hráz a staví kolem ochranný val, který by zbrdil možný další únik, policie naplno rozjela vyšetřování těch, kteří za ohromnou ekologickou havárii nejspíš mohou.

Jak uvedla agentura Reuters, v pondělí zadržela policie Zoltána Bakonyie, generálního manažera hliníkárenské společnosti MAL, které poničená jímka patří.

Premiér Viktor Orbán už vyzval zákonodárce, aby stát MAL a její majetek převzal. Poslanci navečer téměř jednohlasně přijali potřebnou legislativu, která ovládnutí MAL umožňuje. Pro se vyslovilo 336 zákonodárců, jeden byl proti a třináct se k hlasování nedostavilo, napsala ČTK.

Orbán dále stanovil čtyři priority: odškodnění obětí, zachování pracovních míst a obnovu produkce hliníkárny, vyloučit další ekologická rizika provozu a potrestání viníků.

Projděte se v minispeciálu, jak o havárii dosud informovala redakce Aktuálně.cz.

ŽIVĚ Z POSTIŽENÝCH OBCÍ

Foto: Reuters
Zkáza z ptačí perspektivy: Kam až se vylil toxický kal
(Prohlédněte si letecké snímky celé zasažené oblasti)
Reportáž ze zdevastovaného Maďarska: Obcí zní Köszönöm
(Zpravodajka Aktuálně.sk popisuje život v Devecseru, který zasáhl jedovatý kal, a který už týden bojuje s všudypřítomným červeným blátem)
Už se nevrátí. Z obcí zavalených jedy budou místa duchů
(Fotografie rozlitého kalu v obcích. Vláda rozhodla, že z obcí zůstane memento ekologické katastrofy, nedává smysl, aby se lidé vraceli do toxických domovů.)
Fotografie zkázy: Rudé toxické bahno v Maďarsku zabíjí
(Vůbec první fotografie z místa neštěstí)

ZPRAVODAJSTVÍ

Foto: Reuters
Poničená hráz se zřítí, bojí se úřady nové vlny bahna
(Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár již údajně nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí - 10. 10. 2010)
Maďaři evakuují vesnici, znovu ji ohrožuje jedovatý kal
(Maďarské úřady zahájily v sobotu ráno totální evakuaci obce Kolontár. Na 800 obyvatel obce muselo nedobrovolně opustit své domovy. Úřady je přemístily do osm kilometrů vzdáleného města Ajka do škol a sportovní haly - 9. 10. 2010)
Maďarský Černobyl: Jedovatý kal už pronikl do Dunaje
(Rudý kal obsahující těžké kovy se přece jen dostal do řeky Rába, dunajského ramene Mošoňský Dunaj a pak i do samotného Dunaje. - 8. 10. 2010)
Maďarské jedovaté bahno děsí Bulhary. Přinese ho Dunaj?
(Bulharská média již spekulují o tom, kdy by se tak mohlo stát a jaké následky by to pro obyvatele žijící zejména u břehů Dunaje mělo. - 6. 10. 2010)
Maďarské vsi zalilo bahno jedů, přibývá mrtvých
(Maďarsko bojuje s nečekanou ekologickou katastrofou. Na nicnetušící obyvatele tří vesnic na západě země se v pondělí večer začalo valit páchnoucí a prudce jedovaté bahno červené barvy... 4. 10. 2010)

NĚCO NAVÍC

Foto: Reuters
VIDEO: Tak vypadá marný boj s toxickým bahnem
(Pusťte si jedny z prvních záběrů z místa katastrofy)
REKONSTRUKCE maďarské eko-apokalypsy krok za krokem
(700 tisíc kubíků jedovatého odpadu uniklo z hliníkárny a zatopilo územé o rozloze 40 kilometrů čtverečních...)
MAPA: Jedovaté bahno se vylilo kousek od Balatonu
(Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely - kde leží?)
 

Právě se děje

před 37 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy