Maďarsko má osmou oběť jedovaté spoušti

Simona Holecová
11. 10. 2010 22:10
Hliníkárnu, které kal vytekl, převezme stát. Poslanci narychlo přijali zákony
Momentka z Devecseru.
Momentka z Devecseru. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko potvrdilo poslední oběť toxického bahna.

Kal se vylil 4. října z poničené nádrže fabriky na hliník na severozápadě země a zdevastoval tři obce, které mu stály v cestě. Zcela zničil život ve dvou řekách, pronikl i do Dunaje.

Stovky lidí přišly o střechu nad hlavou, na 120 lidí muselo s popáleninami a dýchacími problémy do nemocnice. Bezprostředně po vylití kalu zahynuli čtyři lidé, mezi nimi i tříměsíční kojenec. Další čtyři lidé se pohřešovali. Poslední z nich, osmou oběť, nalezli místní týden po neštěstí. V pondělí večer.

Zatímco záchranáři na místě stále zabezpečují prasklou hráz a staví kolem ochranný val, který by zbrdil možný další únik, policie naplno rozjela vyšetřování těch, kteří za ohromnou ekologickou havárii nejspíš mohou.

Jak uvedla agentura Reuters, v pondělí zadržela policie Zoltána Bakonyie, generálního manažera hliníkárenské společnosti MAL, které poničená jímka patří.

Premiér Viktor Orbán už vyzval zákonodárce, aby stát MAL a její majetek převzal. Poslanci navečer téměř jednohlasně přijali potřebnou legislativu, která ovládnutí MAL umožňuje. Pro se vyslovilo 336 zákonodárců, jeden byl proti a třináct se k hlasování nedostavilo, napsala ČTK.

Orbán dále stanovil čtyři priority: odškodnění obětí, zachování pracovních míst a obnovu produkce hliníkárny, vyloučit další ekologická rizika provozu a potrestání viníků.

Projděte se v minispeciálu, jak o havárii dosud informovala redakce Aktuálně.cz.

ŽIVĚ Z POSTIŽENÝCH OBCÍ

Foto: Reuters
Zkáza z ptačí perspektivy: Kam až se vylil toxický kal
(Prohlédněte si letecké snímky celé zasažené oblasti)
Reportáž ze zdevastovaného Maďarska: Obcí zní Köszönöm
(Zpravodajka Aktuálně.sk popisuje život v Devecseru, který zasáhl jedovatý kal, a který už týden bojuje s všudypřítomným červeným blátem)
Už se nevrátí. Z obcí zavalených jedy budou místa duchů
(Fotografie rozlitého kalu v obcích. Vláda rozhodla, že z obcí zůstane memento ekologické katastrofy, nedává smysl, aby se lidé vraceli do toxických domovů.)
Fotografie zkázy: Rudé toxické bahno v Maďarsku zabíjí
(Vůbec první fotografie z místa neštěstí)

ZPRAVODAJSTVÍ

Foto: Reuters
Poničená hráz se zřítí, bojí se úřady nové vlny bahna
(Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár již údajně nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí - 10. 10. 2010)
Maďaři evakuují vesnici, znovu ji ohrožuje jedovatý kal
(Maďarské úřady zahájily v sobotu ráno totální evakuaci obce Kolontár. Na 800 obyvatel obce muselo nedobrovolně opustit své domovy. Úřady je přemístily do osm kilometrů vzdáleného města Ajka do škol a sportovní haly - 9. 10. 2010)
Maďarský Černobyl: Jedovatý kal už pronikl do Dunaje
(Rudý kal obsahující těžké kovy se přece jen dostal do řeky Rába, dunajského ramene Mošoňský Dunaj a pak i do samotného Dunaje. - 8. 10. 2010)
Maďarské jedovaté bahno děsí Bulhary. Přinese ho Dunaj?
(Bulharská média již spekulují o tom, kdy by se tak mohlo stát a jaké následky by to pro obyvatele žijící zejména u břehů Dunaje mělo. - 6. 10. 2010)
Maďarské vsi zalilo bahno jedů, přibývá mrtvých
(Maďarsko bojuje s nečekanou ekologickou katastrofou. Na nicnetušící obyvatele tří vesnic na západě země se v pondělí večer začalo valit páchnoucí a prudce jedovaté bahno červené barvy... 4. 10. 2010)

NĚCO NAVÍC

Foto: Reuters
VIDEO: Tak vypadá marný boj s toxickým bahnem
(Pusťte si jedny z prvních záběrů z místa katastrofy)
REKONSTRUKCE maďarské eko-apokalypsy krok za krokem
(700 tisíc kubíků jedovatého odpadu uniklo z hliníkárny a zatopilo územé o rozloze 40 kilometrů čtverečních...)
MAPA: Jedovaté bahno se vylilo kousek od Balatonu
(Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely - kde leží?)
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy