Osvobození neplatí. Maďarsko bude znovu řešit, kdo mohl za zkázu toxickým bahnem

ČTK ČTK
6. 2. 2017 13:42
Případ jedné z největších ekologických katastrof v Maďarsku se znovu otevře. Odvolací soud zrušil rozsudek, který osvobodil všechny obžalované, a nařídil nový proces. Vedení hliníkárny ve městě Ajka se znovu postaví před soud, kde budou čelit obvinění z nedbalosti, kterou měli způsobit protržení hráze úložiště s toxickým odpadem. V roce 2010 červené toxické bahno způsobilo smrt 10 lidí a rozsáhlé ekologické škody.
Foto: Reuters

Budapešť – Maďarský odvolací soud v pondělí zrušil loňský rozsudek, osvobozující obžalované v případu jedné z největších průmyslových havárií v dějinách země, a nařídil nový proces.

Před sedmi lety po protržení hráze úložiště s toxickým odpadem z hliníkárny ve městě Ajka, asi 160 kilometrů západně od Budapešti, přišlo deset lidí o život.

Prokuratura obvinila bývalé vedení podniku z nedbalostí a požadovala nepodmíněné tresty od pěti do deseti let vězení. Ale soud první instance loni v lednu všech 15 obžalovaných zprostil viny s tím, že se nedopustili žádného trestného činu. Lidé havárií postižení i politické strany reagovali na verdikt rozhořčeně.

Havárie se stala okolo poledne 4. října 2010. Po protržení hráze uniklo do okolí na milion tun toxického kalu. Dva metry vysoká vlna červeného bahna zasáhla tři obce u továrny, kolem 150 lidí utrpělo zranění, stovky domů se staly neobyvatelnými a 8000 lidí muselo být evakuováno.

Podle soudu, který se opíral o znalecké posudky statiků, způsobila katastrofu nestabilita podloží. Soud ve Veszprému se usnesl na tom, že obžalovaní vzhledem ke stavu dokumentace a k platným povolením pro provoz skládky neměli objektivní možnost vznik havárie předvídat.

Odpad nikdo nekontroloval

Prokurátor se však odvolal proti rozsudku, který podle něj dospěl k mylným závěrům. Odvolací soud v Györu mu nyní vyhověl.

Do uměle vytvořených lagun v okolí továrny byl už za komunistického režimu ukládán tekutý odpad vznikající při zpracování bauxitu. Byl to kal tvořený řadou sloučenin včetně oxidů železa, jež mu dodávaly charakteristickou oranžovorudou barvu. Ačkoliv odpad obsahoval určité množství nebezpečných těžkých kovů, hlavní riziko pro životní prostředí představovala jeho vysoká zásaditost. Hodnotou pH se rudá břečka vyrovnala louhu a při styku s kůží působila chemické popáleniny.

Ekologická organizace Greenpeace uvedla, že zjevně nešlo o přírodní pohromu, ale o lidské selhání, protože na snímcích z vesmíru je jasně vidět, že se laguny odpadu hýbou, ale nikdo je po deset let nekontroloval.

Rozsah katastrofy přiměl tehdejší vládu premiéra Viktora Orbána k vyhlášení stavu nouze ve třech postižených župách a k povolání armády s těžkou technikou a vrtulníky. Obyvatelům zdevastovaných obcí vláda slíbila uhradit škody.

Maďarské úřady uložily v roce 2012 hliníkárenské společnosti MAL za způsobené škody pokutu 135,1 miliardy forintů (takřka 12 miliard korun). V důsledku toho stát nad firmou převzal kontrolu.

 

Právě se děje

Další zprávy