reklama
 
 

Maďarská vláda spustila kampaň proti Junckerovi a Sorosovi. Fake news, ohradila se EU

19. 2. 2019 19:37
Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a filantropa George Sorose s podporou migrace a oslabováním ochrany hranic, si v úterý vysloužila kritickou reakci EK. Její mluvčí označil tvrzení obsažená na plakátech, které maďarská vláda hodlá veřejně vylepit, za "falešné zprávy", uvedla agentura AFP.

Maďarská vláda v pondělí na svých facebookových stránkách informovala, že spouští novou informativní kampaň pro občany. Představila i chystané plakáty, na nichž jsou vyfoceni Juncker a Soros ve spojení s textem "I vy máte právo vědět, na co se chystá Brusel!" Na plakátu je dále uvedeno, že oba muži chtějí zavést povinné migrační kvóty, oslabit právo členských zemí na ochranu svých hranic a usnadnit migraci pomocí zvláštních víz.

EK se v úterý vůči tvrzením obsaženým v kampani na své poměry tvrdě ohradila. Taktéž na Facebooku zveřejnila fotografii, na níž je Juncker tentokrát zobrazen s maďarským premiérem Orbánem. "I vy si zasloužíte fakta a ne fikci," hlásá slogan pod fotografií. Přiložený text rovněž vysvětluje, že žádné plány na speciální víza neexistují, že EU naopak podporuje ochranu hranic a že Maďarsko si jakožto členský stát EU samo určuje, do jaké míry chce přijímat migranty přicházející legálně.

Komise podle svého mluvčího Margaritise Schinase, jehož citoval portál 24.hu, považuje za svou povinnost bojovat proti dezinformacím a falešným zprávám. Nová kampaň maďarské vlády podle mluvčího "předčila očekávání."

Maďarská vláda svoji novou veřejnou kampaň chápe jako informační, přichází s ní ale v době blížících se voleb do Evropského parlamentu. Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros a jeho údajné kroky na podporu migrace se přitom staly předmětem vládní kampaně už loni před parlamentními volbami. Tehdy byl Soros na plakátech spojován s maďarskou opozicí.

Hungarians deserve facts not fiction. The Hungarian government campaign beggars belief. It is shocking that such a ludicrous conspiracy theory has reached the mainstream to the extent it has. -There is no “they”, only the European Union, with Hungary sitting at the table. -The EU supports not undermines national border protection. -There are zero plans for “humanitarian visas”. Member States decide to what level they want to accept legal migration.

Zveřejnil(a) European Commission dne 19. February 2019

V maďarských a švýcarských médiích se letos v lednu objevila informace, že maďarská vláda si před loňskými volbami nechala udělat telefonický průzkum. Cílem průzkumu bylo podle těchto médií zjistit, zda je George Soros dostatečně známou osobností, aby okolo něj bylo možné postavit negativní kampaň.

Agentura AFP připomíná, že Juncker i Orbán jsou představiteli Evropské lidové strany (EPP). Představitelé Orbánovy strany Fidesz už potvrdili, že se strana po volbách opět zařadí do evropské lidovecké frakce. V EPP se ale objevují hlasy, že by Fidesz měl být z této skupiny vyloučen, podotýká AFP.

autor: ČTK | 19. 2. 2019 19:37

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama