Maďarská vláda popírá, že Putin vzdal hold okupantům

Martin Novák Martin Novák
18. 2. 2015 10:32
Putin a jeho doprovod prý jen pomalu prošli kolem památníků vojáků, kteří potlačovali povstání z roku 1956.
Vladimír Putin u památníku sedmi tisíc vojáků Rudé armády, kteří zemřeli v Maďarsku na konci druhé světové války.
Vladimír Putin u památníku sedmi tisíc vojáků Rudé armády, kteří zemřeli v Maďarsku na konci druhé světové války. | Foto: Reuters

BudapešťVladimir Putin strávil v úterý v Maďarsku jen několik hodin, ale stihl za sebou zanechat spor a zároveň záhadu. Ta se netýká války na Ukrajině, ani plynu, ale událostí roku 1956.

Ruský prezident položil na hřbitově květiny k památníku sedmi tisíc vojáků Rudé armády, kteří zahynuli na území Maďarska na konci druhé světové války, hlavně v těžkých bojích v Budapešti.

Nejasné je, zda květiny položil také k pomníku sovětských vojáků, kteří v Budapešti umírali o desetiletí později. Při potlačování povstání v roce 1956, které pak sovětská historiografie nazývala kontrarevolucí.

Portál 444.hu napsal, že ruský prezident k tomuto pomníku, opravenému za peníze ruského dárce v letech 2012 až 2014, květiny položil. Maďarská vláda to popřela. Putin s doprovodem prý jen mlčky a pomalu kolem tohoto památníku prošel.

Prezidenta směli na místě doprovázet jen ruští novináři a fotograf státní maďarské tiskové agentury MTI. Žádná fotografie, která by dokládala Putinovo vzdání úcty vojákům, které mnoho Maďarů i přes současné dobré vztahy s Moskvou považuje za okupanty, zveřejněno nebylo.

MTI zařadila do svého servisu právě jen fotografii Putina, procházejícího kolem obelisku s nápisem "Věčný dík a sláva sovětským hrdinům, kteří položili své životy za svobodu maďarského lidu během kontrarevoluce v říjnu 1956".

Putinovu návštěva Budapešti kritizovala opozice. Podle ní Orbán s ruským prezidentem uzavírá "privátní dohody", které jsou hlavně v zájmu Ruska. Maďarsko je po Rakousku teprve druhou zemí Evropské unie, kam Putin přijel na bilaterální schůzku od anexe Krymu loni na jaře.

Orbán patří v EU k nejvíce proruským politikům, ačkoliv na konci osmdesátých let paradoxně prosazoval co nejrychlejší odsun sovětských vojsk a omezení vlivu Moskvy na Maďarsko.

Budapešťský zpravodaj Slovenského rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek ale řekl Aktuálně.cz, že v Maďarsku není v současné době žádné silné protiruské cítění.

"Rok 1956 skutečně nikoho nezajímá a nikdo si s tím současné dění na Ukrajině nespojuje. Maďaři mají především starosti o svoji stopadesátitisícovou menšinu na Ukrajině. To je jejich priorita. Naléhají na vládu v Kyjevě, aby ukrajinské Maďary nepovolávala na frontu na východ Ukrajiny. Nebo alespoň ne ve větší míře, než je jejich zastoupení v ukrajinské populaci," říká Papucsek.

 

Právě se děje

Další zprávy