Maďarská vláda lhala lidem

rst, ČTK, Reuters
18. 9. 2006 19:37
Budapešť - Maďarský premiér čelí výzvám k demisi poté, co byla o víkendu zveřejněna tajná nahrávka, na které přiznává lhaní o stavu ekonomiky země.
Foto: Reuters

Proti Ferenci Gyurcsánymu hned v neděli večer protestovalo několik tisíc příznivců opozice, stovky demonstrantů se sešly i dnes. Gyurcsány pravost nahrávky potvrdil.

Hlasový záznam vznikl údajně v květnu, tedy měsíc po druhém vítězství Maďarské socialistické strany MSZP ve volbách, a byl pořízen při jednání strany za zavřenými dveřmi.

Nahoře díky stovkám podvodů

Gyurcsány řekl svým stranickým kolegům o nutnosti tvrdých ekonomických reforem. "Nemáme moc na výběr. Vlastně vůbec ne. ... Žádná evropská země neudělala něco tak pitomého jako my," říká premiér na nahrávce.

Foto: Reuters

"Evidentně jsme v minulém roce a půl či dvou letech lhali," pokračuje Gyurcsány. Také prohlásil, že Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti, spoustě peněz ve světovém hospodářství a stovkám podvodů.

 

Gyurcsány se v neděli v televizi ATV pokoušel své výroky vysvětlit, když řekl, že o lžích mluvil v souvislosti s politiky, kteří se snaží přesvědčit Maďary, že mohou žít v pohodlí, aniž by za to museli platit.

V několika minulých týdnech premiér přiznal, že v zájmu volebního úspěchu jeho vláda zamlčela skutečnou hloubku státního deficitu a prosadila zákon snižující daně, který Gyurcsány nyní označuje jako chybný.

Varování nebo rivalita?

Zatím není jasné, kdo nahrávku předal maďarskému rozhlasu, který ji v neděli odvysílal. Později se v plné verzi objevila i na internetu.

Političtí analytici uvádějí několik verzí, proč se záznam dostal na veřejnost. Prý to mohl učinit někdo blízký premiérovi, který tak chce zdůraznit nutnost ekonomických opatření, která nedávno Gyurcsányho vláda zahájila.

Jiná verze mluví o tom, že nahrávku zveřejnil nějaký rival šéfa kabinetu, aby zabránil jeho úmyslu v únoru kandidovat na post předsedy MSZP.

Kompromitující materiál "vyplaval na povrch" krátce před obecními volbami, které v zemi budou v říjnu. Průzkumy ukazují, že vládní strany, tedy MSZP a menší Svaz svobodných demokratů, v mnoha okrscích zaostávají za pravostředovou opozicí.

Socialisté stojí za premiérem

Maďarští socialisté se dnes postavili za premiéra. "Maďarská socialistická strana podporuje předsedu vlády," řekl předseda strany István Hiller na tiskové konferenci.

Hlavní opoziční strana Fidesz označila Gyurcsányho za "nežádoucí osobu v maďarské politice". Premiér prý ztratil veškerou vážnost. A také vybídla prezidenta, aby "tento ústavní problém vyřešil".

Foto: Reuters

Konzervativní šéf státu a jednomyslně respektovaná morální autorita László Sólyom však odpověděl, že v daném případě není kompetentní - premiér a vláda se totiž zodpovídají jedině parlamentu. Nicméně připustil, že aféra rozpoutala "morální krizi".

Bývalý komunista Gyurcsány (44), který v podnikání vydělal jmění, než se vrátil do politiky, mezitím celý kontroverzní projev zveřejnil ve svém internetovém blogu.

Omluva za vulgaritu

V četných rozhovorech pro televize a rádia se omlouval hlavně za vulgární výrazy - prý se nechal strhnout, aby váhající spolustraníky přesvědčil o nezbytnosti reforem, které je odhodlán uskutečnit.

"Není důležité, že se nahrávka objevila. Skutečná otázka maďarské politiky zní, kdo že se odváží čelit lžím a polopravdám posledních 16 let? Lhaní je zločinem celé politické elity, naším i jejich (opozice)," hájí se charismatický premiér.

V uplynulých měsících vláda oznámila, že hodlá výrazně snížit počet státních zaměstnanců, zavést nové a vyšší daně, poplatky za návštěvy u lékaře a školné na většině univerzit.

Zatímco Gyurcsány v minulosti sliboval, že jeho země splní ekonomická kritéria pro zavedení eura do roku 2010, nyní vláda neuvádí žádné konkrétní datum. Odborníci se domnívají, že je nepravděpodobné, že Maďaři začnou eurem platit dříve než v roce 2014.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy