Maďarská reakce: Fico vytřel s Bajnaiem podlahu

Aktuálne.sk, Lucie Kalivodová
11. 9. 2009 11:30
Čtvrteční schůzku premiérů označila maďarská opozice za fiasko, spokojen není ani Ján Slota
Foto: Reuters

Szécsény/Bratislava - Premiéři Slovenska a Maďarska Robert Fico a Gordon Bajnai našli po měsících stupňování napětí mezi oběma zeměmi společnou řeč. Jazykový zákon však zůstává i nadále jablkem sváru, píše Aktuálne.sk.

Předsedové vlád přijali jedenáctibodové usnesení, které má pomoci napravit vztahy. Tato snaha má vyvrcholit oslavami 15. výročí přijetí smlouvy o dobré spolupráci mezi Slovenskem a Maďarskem.

"Musíme se snažit, aby naše vztahy do té doby pokročily tak, abychom měli co oslavovat," řekl Bajnai po skončení jednání.

Žádná omluva

Maďarská opozice se závěry setkání není spokojena. Podle předsedy výboru maďarského parlamentu za opoziční FIDESZ Zsolta Németha "vytřel Fico s Bajnaiem podlahu".

Schůzka byla podle jeho slov selháním a pro Maďarsko skončila fiaskem. Zejména z toho důvodu, že společná deklarace neobsahuje omluvu Bratislavy maďarskému prezidentovi László Sólyomovi za jeho nevpuštění na Slovensko.

Sólyom měl v Komárně promluvit při slavnostním odhalení sochy zakladatele uherského státu Štěpána I.

Slota hovoří o genocidě

Spokojené nejsou ani Slovenská národní strana a Strana maďarské koalice, které se ve slovensko-maďarském konfliktu angažují nejvíce.

Bajnai a Fico na dnešním setkání.
Bajnai a Fico na dnešním setkání. | Foto: Reuters

Předseda Strany maďarské koalice József Berényi novou dohodu zpochybňuje s tím, že neexistuje "žádná garance, že dojde k realizaci" jejích nových bodů.

"Pokud nevznikne dohoda na reciprocitě a nevysvětlí se genocida Slováků v Maďarsku, vztahy se nemohou posunout dál," řekl předseda SNS Ján Slota. Podle jeho slov je zdroj konfliktů na maďarské straně.

Slovensko-maďarské vztahy se v posledních týdnech vyostřovaly. Vyhrotila je novela jazykového zákona a dění kolem soukromé návštěvy maďarského prezidenta Lászla Solyóma, jehož plánovanou návštěvu Komárna Slováci označili za nežádoucí. 

Šéf slovenského kabinetu ale tvrdí, že postavení příslušníků národnostních menšin na Slovensku odpovídá evropskému standartu.

Bajnai prý na Slovensko může

"Zákony zabezpečují podmínky na seberealizaci pro menšiny, podporují kulturu a školství maďarské menšiny," řekl Fico. Důležité podle něho je, aby oficiální představitelé obou zemí spolu komunikovali častěji. Fico proto pozval Bajnaie na návštěvu Slovenska.

"Ať přijede do kteréhokoli města nebo vesnice na Slovensku, kdykoli bude chtít," řekl slovenský premiér. Konkrétně ale navrhl Komárno, kde by měla být na popud slovenské vlády instalována socha Cyrila a Metoděje.

"Mohli bychom pak společně vzdát hold jak věrozvěstům, tak Štěpánovi I.," dodal. Obě strany se shodly na tom, že mají zájem na odstranění politického napětí, které vzniklo v posledních měsících.

Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

"Maďarsko a Slovensko se bude snažit o to, aby jejich vztahy byly na dobré úrovni a postavené na pragmatismu. Budeme využívat všechny prostředky, abychom vyloučili negativní jevy," řekl Bajnai.

Vytvořit by se měla i společná policejní skupina, která by pracovala na potlačování extremismu a nacionalismu v obou zemích. Oba premiéři existenci extremismu v obou zemích přiznali.

Nejožehavějším tématem byla novela jazykového zákona, přičemž oba premiéři se shodli, že při řešení zákona se bude vycházet z doporučení OBSE.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy